Konto bankowe: BS Rawicz nr: 26 8669 0001 2002 0021 3758 0001                       adres e-mail: rutw@o2.pl


Breadcrumbs


Gościmy

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.


Na turystycznym szlaku

 

Sekcja historii i tradycji regionu zorganizowała 6 kwietnia br. kolejną wycieczkę krajoznawczą na Dolny Śląsk. Tym razem celem turystycznej wyprawy były dwa miasta: Świdnica oraz Jaworzyna Śląska.

Turystyczną wizytówką Świdnicy i prawdziwą „architektoniczną perełką” jest słynny Kościół Pokoju, od 2001 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Świątynia została wybudowana przez ewangelików w XVII wieku bez użycia cegieł, kamieni i gwoździ.Może pomieścić ponad siedem tysięcy osób. Zwiedzając wnętrze kościoła uczestnicy podziwiali bogatą polichromię, organy koncertowe oraz barokowy wystrój i ołtarz. Kolejnym przystankiem na trasie spaceru po centrum Świdnicy było Muzeum Dawnego Kupiectwa na Rynku. Przewodnik muzealny opowiedział nie tylko o przeznaczeniu ciekawych eksponatów związanych z dawnym handlem, ale także o historii Świdnicy znanej jako miasto kupców i piwowarów. Przybliżył również wiadomości o związkach Świdnicy z popularnym serialem historycznym „Korona królów”. Historyczny spacer zakończyliśmy przy świdnickiej katedrze pw. św. Stanisława i Wacława.

W Jaworzynie Śląskiej grupa rawiczan zwiedziła Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, w którym zgromadzono ponad 150 zabytkowych pojazdów szynowych produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej i amerykańskiej. Do kolekcji należy m.in. lokomotywa, która była częścią taboru słynnego Orient Expressu. Muzeum jest zlokalizowane na terenie dawnej parowozowni, więc zwiedzający obejrzeli także hale warsztatowe, zapadnię kolejową, żuraw wodny, kuźnię, olejarnię i piaskownię. Specjalną atrakcją dla naszej grupy była przejażdżka po terenie muzeum czeskim pociągiem motorowym.

 

Galeria zdjęć.