WYKŁAD PLENARNY

  Temat: "WALKI O RAWICZ - PRZEBIEG I ZNACZENIE"


  W dniu 20 lutego 2020 roku  wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu na temat historii Powstania Wielkopolskiego, z uwzględnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce ponad sto lat temu w okolicy Rawicza.

  Wykład wygłosił dr Jakub Staszak - prawnik, nauczyciel akademicki, badacz dziejów Powstania Wielkopolskiego. Prelegent jest prezesem Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej, ponadto autorem książek: "Nie tylko latające kompanie: udział społeczeństwa ziemi jarocińskiej w powstaniu wielkopolskim i walce o granicę wschodnią Rzeczypospolitej w latach 1918-1921" oraz "Rawicz 1919". Tematyka wykładu wpisała się w obchody setnej rocznicy "powrotu do Macierzy". 

  W styczniu mieszkańcy naszego regionu wspólnie świętowali ważny historyczny jubileusz – stulecie włączenia Rawicza i całego powiatu rawickiego w granice niepodległej Polski.

  Słuchacze Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli możliwość wysłuchania wykładu przypominającego wydarzenia sprzed 100 i 101 lat. Poznaliśmy przebieg pierwszej (3-4 lutego 1919 r.) i drugiej (5-6 lutego 1919 r.) bitwy o Rawicz. Mogliśmy dowiedzieć się o poważnych błędach w wyborze strategii, przygotowaniu i przebiegu akcji powstańczych, które zadecydowały o losach Polaków. Jeszcze 10 lutego 1919 roku powstrzymano ataki wroga pod Rawiczem, w tym samym dniu miała miejsce krwawa bitwa o Słupię.

  Przebieg Powstania Wielkopolskiego miał duży wpływ na warunki podpisanego w Trewirze 16 lutego 1919 roku rozejmu między państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. Po dwóch przegranych przez powstańców bitwach Rawicz jeszcze na wiele miesięcy pozostał w rękach niemieckich.


   GALERIA ZDJĘĆ

   

  © 2019 Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.