Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

DZIAŁANIA RUTW W PAŹDZIERNIKU


1. Spotkanie integracyjne 6.10.2022 r. „ŻEGNAJ LATO”

Tydzień po uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego odbyło się spotkanie integracyjne. Na Zielony Fort uczestnicy przybyli pieszo, w tym grupa z klubu kijkowego marszowo, inni wykorzystali rowery.

Po powitaniu przybyłych przez Panią Prezes i podaniu krótkich bieżących komunikatów od razu rozpoczęło się śpiewanie. Teksty piosenek są w naszych śpiewnikach, a melodie znane wszystkim. Potem był czas na poczęstunek: serwowano kawę, ognisko czekało na kiełbaski i chlebek. Muzyka zaprosiła wszystkich do tańca. Na parkiecie pojawiało się coraz więcej tańczących, kto skończył z przekąską przyłączał się do tańczących. W pląsach pomagały nam balony, które zaprosiły nas do tanecznej odbijanki. Kolejnym rekwizytem była lina, która miała sprawdzić naszą inteligencję zespołową – okazało się, że jesteśmy genialni. Lina była też „liną asekuracyjną” przy coraz bardziej żywiołowych tańcach. By odetchnąć zagraliśmy w kalambury, każdy uczestnik miał do przedstawienia zdanie ilustrowane ruchem. Tu znowu pokazała się nasza genialność.

Spotkanie należało do udanych. Można było dotlenić się przez śpiewanie na wolnym powietrzu, rozruszać wszystkie mięśnie i stawy podczas tańców i zabaw oraz poćwiczyć komórki mózgowe przy kalamburach. I pogoda nam dopisała, było ciepło, słonecznie, bezwietrznie.

Galeria zdjęć


2. Rowery – 13.10.2022 r. i 22.10.2022 r.

Grupa studentek wzięła udział w rowerowej wyprawie po okolicach Rawicza i do zbiornika Rawiczanka. Rajd ten przerodził się w grzybobranie.

W sobotę 22.10. 2022 r. w rajdzie PTTK brały udział nasze słuchaczki. Grupa ta powiększyła się w Korzeńsku o uczestniczki innego rajdu zorganizowanego przez Komitet Osiedlowy. Miło, że słuchaczki RUTW są tak aktywne.

Galeria zdjęć


3. DZIEŃ SENIORA W ZUS 19.10.2022

Z okazji Dnia Seniora przedstawiciele naszego Uniwersytetu uczestniczyli w wydarzeniu organizowanym przez rawicki oddział ZUS. Celem spotkania pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” było upowszechnianie wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych i otrzymywanych świadczeń z ZUS oraz aktywizacja osób starszych. Prelegentami były Pani Paulina Prawucka – Glina, dietetyk, która zapoznała uczestników z domowymi, prostymi metodami wzmacniającymi odporność organizmu oraz Pani Helena Szczypko – seniorka z pasją, nasza uniwersytecka koleżanka, która przekonywała, że nigdy nie jest za późno realizować swoje marzenia. Pracownicy NFZ przedstawili nam możliwość skorzystania z programu profilaktyki zdrowia dla osób starszych. Wykładowcy z Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego podpowiedzieli, jak opóźniać naturalne procesy starzenia się, by jak najdłużej cieszyć się życiem oraz zmierzyli uczestnikom ciśnienie krwi, poziom cukru i wykonali masaż dłoni lub karku.

Galeria zdjęć


4. WYCIECZKA DO POZNANIA - 20.10.2022

Grupa naszych słuchaczy wyjechała na kolejną już wycieczkę do Poznania. Tym razem zwiedzaliśmy z miejscowym przewodnikiem Stare Miasto. Mimo trwającego na poznańskim rynku remontu generalnego zachwyciliśmy się otaczającymi nas budynkami i ich historią. Wszystko to dzięki przemiłej i posiadającej ogromną wiedzę pani przewodnik. Wysłuchaliśmy historii rozwoju Starego Rynku, Ratusza, kamieniczek budników. Zajrzeliśmy do barokowego kościoła św. Stanisława oraz na plac Kolegiacki. Po prawie dwugodzinnym spacerze dotarliśmy do Poznańskiego Muzeum Pyry. Tu mogły odpocząć nogi. Już na siedząco wysłuchaliśmy, jak ziemniak dostał się na nasze stoły i nie tylko. Pod okiem „pyrowego” muzealnika przygotowaliśmy dla siebie gzik, pieczone pyry już na nas czekały. Na koniec kawa lub herbata. Ostatnim punktem programu był spacer w koronach drzew i wokół jeziora Malta. Teraz naszym przewodnikiem była pani Marta Hamielec. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zrobiliśmy kilkukilometrowy spacer, zachwycając się urokami złotej jesieni. Wycieczka należała do bardzo udanych, organizatorki zadbały o nasze ciało i ducha.

Galeria zdjęć


5. REGIONALNE FORUM UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU W RYDZYNIE.

Członkowie Zarządu naszego uniwersytetu Dorota M. i Maria M. wzięły udział w Regionalnym Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które odbyło się w dniach 20-21 października 2022 r. Tematem przewodnim była „Rola, znaczenie i zadania Uniwersytetów Trzeciego Wieku w działaniu na rzecz osób starszych”. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów na następujące tematy:

- Seniorzy współczesnej Europy. Problemy i wyzwania.

- Problemy ochrony zdrowia i opieki nad seniorami - sytuacja w krajach UE w okresie pandemii COVID-19.

- Nowoczesne technologie, a potrzeby seniorów.

- Edukacja seniorów – Lifelong Learning – wyzwania dla organizacji seniorskich i ich liderów związane z pandemią.

- Współpraca UTW z Ukrainą

- Problemy i wyzwania polityki senioralnej - propozycje rozwiązań.

Galeria zdjęć


6. ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONCERTACH W DOMU KULTURY:

- recital Bogumiły Kucharczyk – Włodarek

- recital Ewa Dałkowskiej „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz”.


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework