Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

DZIAŁANIA RUTW W LISTOPADZIE


1. 11 listopada 2022 r. NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Słuchacze Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli aktywny udział w lokalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W tym wyjątkowym dla naszej historii dniu specjalną ofertę przygotowały rawickie instytucje kultury. Seniorzy z rodzinami zwiedzali ekspozycję Muzeum Ziemi Rawickiej. Towarzyszył im przewodnik w historycznym stroju polskiego legionisty. Mogli wykonać pamiątkowe fotografie w zaaranżowanej tematycznie (dawne przejście graniczne ze szlabanem) strefie historycznej na rynku, wzięli również udział w muzealnym spacerze tematycznym „szlakiem rawickich miejsc pamięci”, który prowadziły Marta Hamielec i Alicja Pląskowska. Podczas spaceru tematycznego (uczestniczyło w nim około 20 osób) przewodniczki w bardzo ciekawy sposób przybliżyły rawickie miejsca pamięci, ich historię i związane z nimi wydarzenia oraz osoby. Trasa wiodła z ratusza do więzienia, na ulicę Stefana Bobrowskiego, potem do „czerwonego” kościoła, pod pomnik Żołnierza Polskiego, pod byłą jednostkę wojskową i na cmentarz parafialny. Odbyły się również plastyczne warsztaty międzypokoleniowe, w ramach których dziadkowie i rodzice z dziećmi wykonywali ozdoby w barwach narodowych.

Ponadto grupa Słuchaczy uczestniczyła w rajdzie rowerowym organizowanym przez PTTK oraz Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej, którego trasa prowadziła nową ścieżką rowerową z Rawicza do Osieka. W parku przy rawickim Domu Kultury odbył się wieczorny „piknik niepodległościowy” z koncertem miejscowych zespołów i chórów oraz słodkim poczęstunkiem.

Delegacja Słuchaczy RUTW uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach samorządowych i złożyła kwiaty przed pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Galeria zdjęć


2. PRZYJAZNE MIASTO

9 listopada grupa Studentów otrzymała aplikację w ramach programu „Przyjazne miasto”. Zapoznawaliśmy się z aplikacją, a uwagi zgłosiliśmy 15 listopada br. na warsztatach podsumowujących działania. Trzeba przyznać, że aktywność Seniorów zaskoczyła. Dziękujemy uczestnikom.


3. WYKŁAD PLENARNY

Dnia 15 listopada 2022 r. odbył się wykład planarny.

Temat: „Rawicz więzieniem słynie. Znani Polacy w rawickim więzieniu” przedstawił porucznik Marek Pięta, historyk i funkcjonariusz ZK w Rawiczu.

Poznaliśmy historię rawickiego więzienia. To niesamowite, jak na historię naszego miasta miało i ma wpływ miejsce odosobnienia, Zakład Karny w Rawiczu. Słuchacze z zainteresowaniem wysłuchali wykładu. Bardzo chętnie podzielili się swoimi przeżyciami i odczuciami związanymi z latami, które pamiętają i których byli, oni lub ich bliscy, świadkami.

Tego dnia, w holu Domu Kultury, słuchaczki klubu „Rękodzieła” zaprezentowały swoje dekoracje świąteczne. Każdy uczestnik, przed i po wykładzie, mógł nabyć piękne ozdoby. Taka okazja będzie jeszcze możliwa podczas „Jarmarku Bożonarodzeniowego” 10-11 grudnia.

Galeria zdjęć


4. „ŁAŃCUCH MIESZKAŃCÓW” 25 listopada 2022 r.

Tak można nazwać udział ponad 500 osób - głównie uczniów z miejscowych szkół (nr 1, 3, 4 i 5, z Sierakowa, Masłowa, Zielonej Wsi, ZSZ i I LO).

Wśród tych 500 uczestników byli również Studenci Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Odpowiedzieliśmy na apel, by pomóc w "przeprowadzce" książek ze starej siedziby Rawickiej Biblioteki Publicznej do nowej przy ulicy Szarych Szeregów.

„Łańcuch” rozpoczynał się we wnętrzu wypożyczalni, w budynku Domu Kultury. Pierwsze paczki trafiały do rąk uczennic z koła wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej nr 1. Dalej podawali je sobie uczniowie, strażacy i mieszkańcy rozstawieni szpalerem wzdłuż ulic prowadzących do multibiblioteki. Już w nowej siedzibie paczki na wyznaczone miejsca odkładały Studentki z RUTW.

DZIĘKUJĘ ZA UDZIAŁ SŁUCHACZY W TEJ AKCJI.

Galeria zdjęć


5. ANDRZEJKI 2022

28 listopada w poniedziałek w Restauracji Brewicz w Rawiczu, zlokalizowanej w Domu Kultury, odbyło się spotkanie „ANDRZEJKOWE”, które zorganizowały Dorota i Monika. Warunkiem uczestnictwa było posiadanie dowolnego nakrycia głowy. W lokalu, który był w tym dniu tylko do naszej dyspozycji, czekały pięknie podane porcje pysznego sernika, kawą i herbatą można było częstować się do woli. Przy każdym nakryciu leżała wafelkowa rurka, w której schowana była andrzejkowa wróżba. Imprezę uroczyście otworzyła Prezes RUTW Ewa Chorzępa, powitała uczestników życząc im udanej zabawy. Nie trzeba było długo zapraszać studentów do tańca, parkiet od razu zapełnił się tańczącymi. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania do przygotowanego przez Marka karaoke. W przerwie zaserwowano nam ciepły posiłek.

Nie zabrakło wróżb, tradycyjne lanie wosku przysporzyło wiele emocji. Kto chciał, mógł wylać roztopiony wosk przez dziurkę od klucza i z tego, co powstało odczytać wróżbę dla siebie. To doskonałe ćwiczenie wyobraźni. Znowu tańce i śpiewy. W czasie kolejnego odpoczynku na przekąski ogłoszony został konkurs na najefektowniejsze nakrycie głowy. Zanim jury ogłosiło werdykt, obejrzeliśmy egzotyczny taniec w wykonaniu naszej koleżanki Hani. Hania nie tylko wymyśliła choreografię, ale również samodzielnie uszyła strój do swojego przedstawienia.

Konkurs na nakrycie głowy wygrała Pani Gabrysia – jej kapelusz był najbardziej imponujący.

Poczęstunek, zabawa, śpiewy, wróżby, a przede wszystkim wspólne dyskusje i dobre humory wypełniły nasze spotkanie.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu integracyjnym. Dołączcie do nas dnia 12 grudnia.

Galeria zdjęć


6. WOLONTARIAT

W listopadzie słuchaczki z klubu wolontariatu brały udział w kilku zajęciach z młodzieżą ze szkoły specjalnej w "Kuźni Wiedzy".

Galeria zdjęć


7. SPOTKANIE ZE STAROSTAMI I OPIEKUNAMI KLUBÓW

Dnia 29 listopada w siedzibie RUTW spotkali się przedstawiciele poszczególnych sekcji i klubów z Prezes RUTW i Członkami Zarządu.

Zostali przedstawieni opiekunowie Starostów z ramienia Zarządu, Starostowie poszczególnych sekcji i klubów. Omówiono ich zadania. Prowadząca przypomniała wydarzenia, jakie zaplanowano na najbliższy okres. Zebrani dokonali wyboru władz Samorządu Słuchaczy.

Opiekunowie z ramienia Zarządu RUTW:

Dorota Mosiek i Ewelina Lindel-Buda.

SAMORZĄD SŁUCHACZY:

Przewodnicząca Elżbieta Szulc

V-ce przewodnicząca Halina Murkowska

Sekretarz Mirosław Szydłowski.

Przedstawiciel Samorządu Słuchaczy ma prawo uczestnictwa w spotkaniach Zarządu RUTW reprezentując interesy studentów.

Galeria zdjęć - "migawki" z zajęć w I semestrze


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework