AKTYWNOŚĆ RUTW - grudzień 2024
- Kasia
DZIAŁANIA RUTW W GRUDNIU 2024 ROKU
1. RADA SŁUCHACZY
Dnia 5 grudnia 2024 roku odbyło się spotkanie starostów grup z członkami Zarządu RUTW.
Prezes RUTW przedstawiła informację o działaniach Zarządu w roku akademickim2024/2025, o najbliższych spotkaniach w formie wykładów, zajęć w sekcjach i klubach, a także proponowanych wyjazdach. Pośród zebranych dokonano wyboru Rady Słuchaczy na rok 2024/2025.
Ponownie reprezentować naszych Słuchaczy będą: Elżbieta Szulc – przewodnicząca, Maria Chuda – wiceprzewodnicząca, Maria Sajkowska – sekretarz.
2. JARMARK BOŻONARODZENIOWY
Już tradycyjnie Klub Rękodzieła uczestniczył w Rawickim Jarmarku Bożonarodzeniowym.
7 grudnia, w sobotę, na naszym stoisku zaprezentowałyśmy zrobione własnoręcznie ozdoby świąteczne. Nowością tego roku były bombki na choinkę wykonane metodą filcowania na sucho oraz przeźroczyste, duże bombki - kule i serca złocone, zdobione od wewnątrz. Zwiedzający z zainteresowaniem podziwiali nasze prace.
3. WARSZTATY CERAMICZNE
11 grudnia 2024 słuchacze RUTW spotkali się w pracowni ceramicznej rawickiego Domu Kultury, by uczyć się garncarstwa. Podczas 2-godzinnych warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Panią Sylwię Trzcielińską zdobyliśmy sporo zaskakujących informacji o glinie i twórczych możliwościach jej wykorzystania. Każdy uczestnik samodzielnie wykonał miseczkę, prymitywną metodą znaną od zarania dziejów, gdy człowiek odkrył, że pospolitą glinę można wykorzystać do swoich potrzeb. Zaskakujące było to, że kulki gliny były takie same, a miseczki wyszły zróżnicowane, każda w innym kształcie i wielkości. W kolejnym zadaniu każdy uczestnik sam decydował, co chce z gliny zrobić, a prowadząca warsztaty podpowiadała jaką metodę pracy zastosować. Pojawiły się na stole pracy tace, patery, donice, wazony, kubki. Wszystkie wyroby pozostały jeszcze w pracowni, potrzeba czasu by wyschły, potem zostaną wypalone w piecu ceramicznym, zeszkliwione, jeszcze raz wypalone – i to są zadania Pani Sylwii.
Gotowe wyroby otrzymamy w styczniu.
4. WARSZTATY KLUBU JĘZYKA FRANCUSKIEGO
Tuż przed przerwą świąteczną zakończył się cykl spotkań z dziedziny nauki języka francuskiego, poznawania kultury i zwyczajów Francuzów oraz zabytków, historii Francji. Uczestniczki zajęć uznały, że kolejnym etapem będzie utworzenie sekcji języka francuskiego.
Zapraszamy w nowym semestrze na zajęcia.
5. WYCIECZKA DO MUZEUM CZEKOLADY
W piątek 13 grudnia 2024 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Czekolady w Poznaniu. Wygodnym autokarem dojechaliśmy z Rawicza na Plac Wolności w Poznaniu, skąd przeszliśmy przez Stary Rynek do Muzeum Czekolady. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu łączyła „słodkie” warsztaty z edukacją. Poznawanie tajników słodyczy zaczęło się od ozdabiania swojego kawałka czekolady. Do foremek w kształcie choinki – bo Święta tuż, tuż – prowadząca warsztaty wlała czekoladę deserową, którą trzeba było ozdobić pokruszonymi migdałami lub orzechami, wiórkami kokosowymi, suszonymi drobinkami owoców. W czasie, gdy czekolada w foremkach stygła, słuchaliśmy opowieści o tym, jak i gdzie rośnie kakaowiec, jak ziarno wydobywane jest z owocu, że potrzebny jest proces fermentacji, a potem suszenia na słońcu. Dowiedzieliśmy się, czym różnią się czekolady mleczna, deserowa i gorzka, że biała czekolada też należy do tego gatunku słodyczy i czym jest czekolada rubinowa. Pobyt w Muzeum zakończył się wizytą w sklepie i „słodkimi zakupami”.
Druga część wycieczki zależała od inwencji uczestników. Był to czas, by pójść na świąteczny jarmark, jeden z największych w Polsce, na wystawę malarstwa do muzeum lub pospacerować po malowniczym poznańskim Starym Mieście i napić się kawy w jednej z wielu kawiarni.
6. HISTORIA KORPUSÓW KADETÓW – WIRTUALNIE
W drugim półroczu 2024 r. Muzeum Ziemi Rawickiej realizowało projekt pn. „Historia Korpusów Kadetów – wirtualnie”, którego celem była popularyzacja wiedzy o dziejach szkół kadeckich w Polsce, a także udostępnienie w formie cyfrowego repozytorium całego archiwum fotografii i dokumentów kadeckich, gromadzonych przez wiele lat przez tę instytucję. Dotychczas była możliwość obejrzenia tylko części tych unikatowych eksponatów na wystawie w Sali Kadeckiej i okolicznościowych wystawach czasowych. Część zbiorów fotograficznych poznali w trakcie zajęć Słuchacze sekcji historii i tradycji regionu RUTW. Obecnie, dzięki dofinansowaniu z funduszy Krajowego Planu Odbudowy, Muzeum zmieniło swoje oblicze, wprowadzając narzędzia nowej technologii cyfrowej, umożliwiające prezentację całego archiwum Korpusu Kadetów, a także „wirtualne zwiedzanie” wystaw.
Do udziału w projekcie zaproszono Słuchaczy RUTW. Członkowie sekcji historii regionu wysłuchali 5 grudnia prelekcji pt. „Historia Korpusu Kadetów w Rawiczu – historia i tradycja”, zapoznali się z zasadami korzystania z Cyfrowej Biblioteki Kadeckiej i mogli obejrzeć wybrane oryginalne eksponaty, w tym m.in. zeszyty i świadectwa wychowanków rawickiego Korpusu. Z kolei 19 grudnia w ramach „dnia otwartego w Sali Kadeckiej” wszyscy zainteresowani Słuchacze RUTW mogli zwiedzić ekspozycję w Sali Kadeckiej po zmianie aranżacji, czy obejrzeć animację „ożywionych obrazów historycznych”. Dla naszych Słuchaczy była to okazja do poznania nowych technologii oraz rozwijania kompetencji cyfrowych.
Zachęcamy Państwa do korzystania z muzealnych aplikacji i oglądania udostępnionych zbiorów, m.in. ponad 800 fotografii i dokumentów. Osoby posiadające dostęp do Internetu (komputery, telefony, tablety) mogą przeglądać następujące strony internetowe:
https://www.muzeum.rawicz.pl/kadeci - dostęp do zbiorów Cyfrowej Biblioteki Kadeckiej
https://www.muzeum.rawicz.pl/kadeci2 - dostęp do zbioru zdjęć z koszar Korpusu Kadetów w Rawiczu 1925-1939 (wirtualny spacer po koszarach kadeckich)
tourmkr.com/F12A4fsiX2/44461403p&96.81h&90.35t – „wirtualne zwiedzanie” Muzeum i Sali Kadeckiej z opisem czytanym przez lektora.
Projekt „Historia Korpusów Kadetów – wirtualnie” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU, w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
7. WYKŁAD PLENARNY
19 grudnia odbył się ostatni wykład plenarny w roku 2024. Gościem RUTW była Pani Jolanta Szwalbe, łodzianka, autorka wielu tomików cytatów, założycielka Wydawnictwa im. Benjamina Franklina. Dotychczas odwiedziła ponad 300 uniwersytetów, gdzie wygłaszała swoje autorskie wykłady.
Przyjmując nasze zaproszenie postanowiła podpowiedzieć nam, jak "przeżyć życie z uśmiechem". Wykład przygotowała na podstawie cytatów i aforyzmów tematycznych o tym, jak z humorem podejść do ciężarów przeżytych lat, do metryki, do tego, co pokazuje lustro wraz z upływającym czasem, a czego nie pokazuje i trzeba się z tym pogodzić, o przypadłościach seniorów, o różnych komicznych sytuacjach, czy też o pokonywaniu smutku. Pani Jolanta Szwalbe chciała uszczęśliwić i rozbawić wszystkich obecnych na wykładzie Seniorów. Musimy stwierdzić, że plan został osiągnięty – uśmiechy pojawiły się.
8. SPOTKANIE OPŁATKOWE
Około pięćdziesięciu Słuchaczy wzięło udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym Studentów RUTW, poprzedzającym przerwę świąteczno-noworoczną. Prezes Uniwersytetu, Pani Ewa Chorzępa powitała wszystkich biorących udział w spotkaniu wierszem C. K. Norwida „Opłatek”: „… Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej gwiazdy na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”
Życzenia rozpoczęła od wiersza Mieczysławy Buczkówny „Przy Wigilii”:
„Podzielić się opłatkiem, powiedz, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym i wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole niech obcy gość zasiędzie.
W twoim rodzinnym kole - przy opłatku, kolędzie.”
Życzenia złożyła prowadząca oraz wzajemnie wszyscy Słuchacze. Jak zwyczaj nakazuje, była kolacja przedświąteczna, niespodzianki dla grzecznych Studentów, kolędy i oczywiście długie rozmowy. Kolejne spotkanie wigilijne odbędzie się za rok. Do zobaczenia w tym samym lub większym gronie!
9. KLUB MELOMANA
W ostatni piątek roku, dnia 27 grudnia 2024 roku odbyło się spotkanie fanów klubu „MELOMANA”. Z powodu okresu świątecznego nie zabrakło właśnie kolęd, pastorałek, świątecznych przebojów tych znanych i mniej znanych. Przy kawce, w gronie przyjaznych osób, melodie rozgrzały serca Uczestników. Dało się słyszeć ciche nucenie, podśpiewywanie.
Na koniec zostaliśmy obdarowani życzeniami noworocznymi, życzeniami na każdy miesiąc Nowego Roku 2025, wszystko na podkładzie pięknych widoków poszczególnych pór roku. DZIĘKUJEMY.
Prowadzący zaprasza (choć są to ferie zimowe), na kolejne karnawałowe spotkanie w piątek, 31 stycznia 2025 roku o godzinie 16.30, oczywiście w rawickiej Multibibliotece.