Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

POSZUKUJEMY PAMIĄTEK ZWIĄZANYCH Z RAWICKĄ KAPELĄ


Muzeum Ziemi Rawickiej wspólnie z Fundacją Dudziarz.eu podejmuje działania badawczo-dokumentacyjne, których celem będzie udokumentowanie historii oraz dorobku artystycznego Kapeli Rawickich Dudziarzy. Prosimy o odszukanie w domowych archiwach oraz udostępnienie pamiątek związanych z występami Kapeli i życiorysami jej członków, w szczególności fotografii, plakatów, folderów, slajdów, nagrań, również wspomnień oraz biogramów muzyków.

Zespół złożony z kilkunastu muzyków ludowych z okolic Rawicza, grających na dudach i skrzypcach, funkcjonował od lat 60. do 80. XX w. przy Domu Kultury w Rawiczu. Na repertuar instrumentalno-wokalny grupy składały się tradycyjne regionalne melodie oraz przyśpiewki z terenu południowo-zachodniej Wielkopolski. Podczas części występów muzykom towarzyszyły śpiewaczki – solistki. Wielką wartością kapeli, docenianą podczas konkursów muzyki tradycyjnej, był jej skład – należeli do niej starsi muzycy, z przedwojennego pokolenia, grający od kilkudziesięciu lat w wiejskich kapelach i wychowani w tradycji ludowego muzykowania. Kapela Rawickich Dudziarzy występowała w całej Polsce, promując folklor ziemi rawickiej. Zdobywała nagrody podczas turniejów i festiwali w Poznaniu, Kościanie, Bukówcu Górnym, Lesznie, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zwieńczeniem działalności artystycznej zespołu, kierowanego przez Zofię Skrzypek, była prestiżowa Nagroda im. Oskara Kolberga, przyznana w 1978 roku.


Materiały archiwalne do końca lipca br. można dostarczać osobiście do Muzeum Ziemi Rawickiej, w godzinach pracy instytucji, a także przesyłać w formie elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Kontakt telefoniczny: 65 545 35 75.