Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

Wycieczka po pobliskich kościołach.

 

W dniu 8 maja 2014r. ponad 30 osobowa grupa studentów RUTW wzięła udział w wycieczce po pobliskich kościołach. Wyjazd zorganizowała Pani Marta Hamielec z grupą słuchaczy sekcji historii i tradycji regionu rawickiego.

 

Pierwszym przystankiem na naszej trasie był kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Sarnowie. Historię świątyni przybliżyła nam Pani Marta i proboszcz parafii ks. dr Marian Grzegorowski. Kościół barokowy, zbudowany w 1718 roku z fundacji Joanny z Szołdrskich Zakrzewskiej. W 1769 roku dobudowano wieżę. Całość otoczona murem z barokową bramą z 1741 roku. W czasie II wojny światowej zamieniony na magazyn. Odnowiony w 1948 roku zaczął znowu spełniać swoją rolę. Po zachodniej stronie, wieżą z zegarem słonecznym. Oprócz pięknego ołtarza głównego w kościele znajdują się dwie kaplice: Matki Boskiej Szkaplerznej i Matki Bożej Różańcowej.

 

Następnie zatrzymaliśmy się przed kościołem Św. Mikołaja i Św. Marii Magdaleny w Miejskiej Górce. Przywitał nas proboszcz ks. Marian Podlarz. Pierwsze informacje o kościele pochodzą z 1450r. Wybudowała go rodzina Górków. W 1655r. został zniszczony przez Szwedów. Nowe ołtarze po zniszczeniu ufundował Jan Opaliński. W 1787r. pożar zniszczył świątynię, zabudowania plebani oraz część miasta. Kościół został odbudowany i służy parafianom do dzisiaj. W 2008r. został gruntownie wyrenontowany. 5 stycznia 2011r. doszło do kolejnego pożaru. Zniszczeniu uległo prezbiteriu i poddachowa część kościoła. Świątynia przeszła kolejny remont i obecnie urzeka swym pięknem. Obok kościoła rozpościera się "Marianówka" ze stawkiem, wysepką i dużą ilością zwierząt i ptaków. Wspaniałe miejsce na niedzielny wyjazd z wnukami.

 

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy to klasztor i kościół na Goruszkach. Kościół i klasztor zakonu Braci Mniejszych pochodzi z lat 1739 - 1742. Budowlę postawiono dla Zakonu Reformatorów sprowadzonych w 1622 przez Olbrachta Przyjemskiego. Kościół usytuowany jest na wzniesieniu zwanym Goruszki. Świątynia p.w. Św. Krzyża jest jednonawowa. Wewnątrz znajduje się 7 ołtarzy. W ołtarzu głównym cenny krucufiks z pierwszej połowy XVII wieku. Przy kolumnach ołtarza piękne rzeźby: Matki Boskiej Bolesnej, Św. Jana Ewangelisty, Św. Franciszka z Asyżu, Św. Konrada z Placencji. W sześciu bocznych ołtarzach śliczne obrazy i rzeźby. W piwnicach znajdyje się kościół dolny i kaplica grobu Św. Franciszka. W okresie okupacji hitlerowskiej w klasztorze zorganizowano więzienie. Przy wejściu do klasztoru tablica poświęcona czci o. gwardiana Euzebiusza Huchrackiego, zamordowanego w Dachau.

 

Ostatnim miejsce naszej podróży był kościół p.w. Św. Klemensa w Zakrzewie. Zasadnicza drewniana część Świątyni pochodzi z roku 1610. W roku 1647 ówczesny właściciel Zakrzewa ufundował i dobudował do części drewnianej murowaną kaplicę i zakrystię. W okresie wojennym okupant zamknął kościół dla wiernych i urządził w nim magazyn leków. Wywieziono wiele cennych zabytkó. W świątyni podziwiać można regencyjny ołtarz z około 1730r. z rzeźbami Św. Stanisława Wojciecha, natomiast w zwieńczeniu obraz  Św. Klemensa. Na uwagę zasługuje barokowa polichromia z ok. 1739r. wykonana przez nieznanego autora, barokowa ambona i chrzcielnica ze sceną chrztu Chrystusa. Proboszcz ks. Piotr Rogólski przybliżył nam historię Kaplicy Matki Boskiej Pocieszenia i jej cudownej mocy. Corocznie w sierpniu, do sanktuarium przybywają rzesze pielgrzymów z okolicznych miejscowości.

 

W godzinach wieczornych zadowoleni wrócoliśmy do Rawicza.

 

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć w naszej galerii

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework