Konto bankowe: BS Rawicz nr: 26 8669 0001 2002 0021 3758 0001                       adres e-mail: rutw@o2.pl


Breadcrumbs


Gościmy

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.


Seniorzy - seniorom

Okres świateczno - noworoczny to czas składania życzeń, spotkań opłatkowych i podarunków. RUTW wspólnie z Miejsko Gminnym Osrodkiem Pomocy Społęcznej po raz kolejny sprawił radość i niespodziankę uniwesyteckim i wskazanym przez MOPS seniorom. W Wielkopolsce jest tradycja, że prezenty przynosi Gwiazdor, dzięki sponsorom na RUTW Gwiazdor był niezwykle bogaty, pewnie wiedział, że to rok jubileuszowy i Ojczycny i naszego miasta. Po poczęstunku, podzieleniu się opłatkiem i życzeniach seniorzy otrzymali prawdziwy worek prezentów. Życzenia złożyły panie: Dyrektor MOPS Pani Władysława Czajkowska i Prezes RUTW Bogdana Niemierko. Serdeczna i wesoła atmosfera spotkania przekonała nas o sęsie bycia razem, przebywania wśród przyjaciół, mimo ubływu lat i kłopotów zdrowotnych. 

Dziękujemy sponsorom: Wydziałowi Promocji UM i G, Muzeum Ziemii Rawickiej i indywidualnym darczyńcom słuchaczom RUTW.

Podziekowania dla koleżanki Krystyny Janiszewskiej i asystentkom gwiazdora.

Wykład plenarny.

Zdrowie - piorytetem RUTW.

Od poczatku istnienia Uniwersytetu stawiamy sobie za cel troskę o kondycję psychowizyczną seniorów. Służyły temu celowi zajęcia w sekcji "Zdrowie psychiczne" gdzie słuchacze zdobywali wiedzę psychologiczną i wiele informacji o profilaktyce i tzw. zdrowym trybie życia. Wsparcie merytoryczne mieliśmy głównie ze strony Samorządowego Centrum Zawodowego Kształcenia Zawodowego.

W 2018r. pozyskaliśmy nowego bardzo kompetentnego sojusznika w edukacji prozdrowotnej - Szpital Powiatowy w Rawiczu. W maju wykład wygłosił dr Tomasz Wantuła - geriatra a wdniu 13 grudnia studenci RUTW wysłuchali bardzo interesującego wykładu dr nauk medycznych  Andrzeja Milewskiego pt. "Choroby wieku podeszłego"." Nowotwory jelita grubego".  Wykład był bogato ilistrowany i miał bardzo przystepną formę. Dziekujemy wykładowcom i cieszymy się z nowej na wysokim poziomie formy współpracy.

Klub "Historia mody".

W dniu 5 grudnia 2018r. skończyliśmy cykl spotkań zatytułowanych  "Historia mody".  Cukle 3 dwugodzinnych wykładów obejmował:

- starożytność i średniowiecze

- renesans i barok

- wiek XVIII i XIX do powoły XX

Autorka wykładów wykazała się wiedzą i poczuciem humoru. Wszyscy ulegamy modzie a w perspektywie historycznej tak niewiele o niej wiedzieliśmy. Teraz już wiemy dzięki Pani Małgorzacie Gniazdowskiej.

Dziękujemy -  słuchacze wykładów.

Spotkanie przy ognisku.

W sobotę 8. 12. 2018  klub nording walking pod przewodnictwem Pani Ewy Chorzępy miał nieco inny charakter niż zwykle. Każdy chętny uczestnik doszedł  samodzielnie na umówione miejsce spotkania - do wigwamu na Zielonym Forcie.  Tam przygotowane było ognisko, muzyka i śpiewniki. Kiełbaski i inne ogniskowe smakołyki każda z nas przyniosła indywidualnie. Od pierwszej chwili poszły w ruch śpiewniki i okulary, prześpiewałyśmy wszystkie piosenki z naszego śpiewnika ze wszystkimi zwrotkami. Konkursy jaka to melodia i kto pierwszy znajdzie, na której stronie śpiewnika jest grana piosenka wywoływały salwy śmiechu. W tym czasie kiełbaski  i kromki chleba nabierały smaku w ogniu ogniska. Chwila przerwy na konsumpcję wypełniona była wesołymi rozmowami. I dalej w tany.... wyśpiewałyśmy cały  śpiewnik a muzyczka jeszcze gra. Tańczyłyśmy tyle ile nam miejsce w kręgu ogniska pozwalało.  Spotkanie było wspaniałe - dla ciała: kiełbaski, dużo ruchu na świeżym powietrzu i dotlenienie organizmu poprzez śpiew i śmiech;  dla ducha: przypomnienie piosenek z młodości, uczczenie Niepodległej, poprawienie humoru w doborowym towarzystwie.
Następne spotkanie zaplanowałyśmo w podobnym stylu.  Do   zobaczenia.
Patrz galeria zdjęć.

Sekcja zdrowia.

 

W dniu 3.12 br. dla seniorów RUTW zorganizowano bardzo ciekawe spotkanie, na którym eksperci mówili o tym jak nie dać się naciągnąć oszustom,na co  zwracać uwagę przy podpisywaniu umów handlowych oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia prądem, pożarem czy też utraty zdrowia.Była mowa o próbach wyłudzania pieniędzy na " pana z elektrowni" czy "na  wnuczka". Służyły temu zaimprowizowane scenki z udziałem naszych koleżanek seniorek. Istotna część spotkania przeznaczona była na przyczyny i źródła pożaru oraz sposoby zachowania się w razie pojawienia  ognia ,a także zatrucia czadem oraz jak ważną rolę odgrywa dla naszego bezpieczeństwa zainstalowana czujka czadu. Niektórym naszym koleżankom udało się wylosować taką czujkę w prezencie. Bardzo ciekawą część spotkania stanowił temat udzielania pierwszej  pomocy w nagłych przypadkach utraty zdrowia.Co czynić udzielając pomocy zarówno osobie przytomnej jak i nieprzytomnej oraz jak postepować mając do dyspozycji  defibrylator.
Powyższą tematykę omawiali:

Jerzy Piasny  -dziennikarz Polskiego Radia w Poznaniu

Krzysztof Skrzypczak- Komendant OSP w Iźbicach

Szymon Kowalczyk - ratownik Zespołu Ratownictwa Medycznego w Lesznie
Organizatorem tego spotkania był Sławomir Figisiak - przedstawiiel  Biura Public Relations i Komunikacji Koordynator ds. współpracy z samorządami.