KLUB TURYSTYKI W UPALNYM KRAKOWIE


Na zakończenie pierwszego roku działalności klubu turystyki RUTW został zorganizowany dwudniowy wyjazd do Krakowa. Propozycją dla Słuchaczy była tym razem wycieczka tematyczna – zwiedzanie przede wszystkim miejsc związanych z historią krakowskich Żydów, połączone z udziałem w koncertach 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz z noclegiem w samym sercu dzielnicy żydowskiej Kazimierz.

Ostatni weekend czerwca w stolicy Małopolski był bardzo upalny, ale nasza kameralna, 9-osobowa grupa spędziła ten czas bardzo aktywnie. W programie zwiedzania znalazły się najstarsze krakowskie synagogi i cmentarze żydowskie, spacery po historycznym Kazimierzu, Starym Mieście oraz słynnych plantach, wieczór nad Wisłą. Wycieczka meleksami z przewodnikami po Kazimierzu i Podgórzu umożliwiła obejrzenie w krótkim czasie wszystkich najważniejszych miejsc związanych z historią Żydów od średniowiecza do Zagłady. Nie mogło też zabraknąć wspólnej zabawy – również tanecznej – z innymi uczestnikami Festiwalu Kultury Żydowskiej.


 

DZIAŁANIA RUTW W MAJU 2024 r.


1. MAJÓWKA NA SZLAKU ARKADEGO FIEDLERA

Propozycją klubu turystyki dla Słuchaczy RUTW w maju br. była „wyprawa” śladami Arkadego Fiedlera, znanego podróżnika, pisarza i odkrywcy, który przez wiele lat mieszkał w podpoznańskim Puszczykówku. Wycieczka rozpoczęła się 8 maja właśnie w tej miejscowości, gdzie uczestnicy zwiedzili Muzeum – Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. Naszą grupę przywitał osobiście syn podróżnika, Pan Marek Fiedler.

Kolejnym punktem programu był spacer leśnym, zielonym szlakiem PTTK im. Arkadego Fiedlera z Puszczykówka do Puszczykowa. Ścieżka została opisana m.in. w autobiografii podróżnika pt. „Mój ojciec i dęby”. Prowadzi przez malowniczy teren nad brzegiem i starorzeczami Warty, na granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego. Może stanowić doskonały cel wakacyjnych wycieczek.

W czerwcu klub turystyki RUTW organizuje dwudniowy wyjazd pociągiem do Krakowa. Będzie to wycieczka tematyczna, związana tym razem z poznawaniem zabytków i kultury żydowskiej, a także udziałem w 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu.

 

2. WYKŁAD PLENARNY Z MEDYCYNY

W terminie 16 maja br. odbył się ostatni w tym roku akademickim wykład plenarny w naszym Uniwersytecie. Wykładowca, dr nauk medycznych Tomasz Zawada, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Rawiczu sp. z o.o., przedstawił Słuchaczom interesujący temat: „Transplantologia”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wielki rozwój tej nauki nastąpił w naszym kraju. Poznali obowiązujące procedury związane z kwalifikowaniem dawców, a także etyczny wymiar przeszczepiania narządów. Pamiętajmy – mamy dar uzdrawiania!

 

3. WYCIECZKA DO MILICZA I DOLINY BARYCZY

17 maja br. Słuchacze RUTW kolejny raz wyruszyli na Dolny Śląsk, w malownicze, zielone zakątki Doliny Baryczy. Z przewodnikiem zwiedzili kompleks Stawów Milickich, skansen rybacki i Baranowice z pozostałościami dawnego polsko-niemieckiego przejścia granicznego. Na zakończenie uczestniczyli w integracyjnej biesiadzie przy ognisku.

 

4. RAWICKI FESTIWAL SPORTU

W maju odbyła się kolejna edycja 24-godzinnego Rawickiego Festiwalu Sportu. Słuchacze RUTW już tradycyjnie reprezentowali nasze Stowarzyszenie, startując w wybranych konkurencjach sportowych. Uczestniczyli w sztafecie pływackiej i maszerowali z kijkami dookoła rawickich plant.

 

5. RAWICKA NOC MUZEÓW 2024

Muzeum Ziemi Rawickiej kolejny raz włączyło się do ogólnopolskiej Nocy Muzeów – akcji, której celem jest promocja instytucji kultury i ich najcenniejszych zbiorów, lokalnego dziedzictwa historycznego oraz zabytków, poprzez ich bezpłatne udostępnianie dla publiczności w nietypowej, bo wieczorowej porze. W tym roku bogaty program rawickiej Nocy Muzeów obejmował działania zaplanowane 18 maja od wschodu do zachodu słońca.

Wydarzenie rozpoczął spacer z przewodnikami po terenie Zakładu Karnego w Rawiczu. Natomiast głównym punktem wieczornego programu była inauguracja dwóch ekspozycji czasowych: „Piekło” – kolekcji drzeworytów autorstwa Salvadora Dali oraz wystawy „120 lat Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej”. Nie brakowało atrakcji dla miłośników muzyki i filmu. Odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” oraz koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Magdaleny Zamoroki. Nasi Seniorzy wzięli udział zarówno w porannym zwiedzaniu Zakładu Karnego, jak i wieczornych wydarzeniach w ratuszu.

 

6. XII MAJOWA SPARTAKIADA SENIORÓW RUTW, której komunikat końcowy jest umieszczony na stronie (czytaj ...) była również spotkaniem integracyjnym kończącym rok akademicki 2023/2024. Słuchaczom życzymy udanego letniego wypoczynku.

We wrześniu (od 9 września 2024 r.) potwierdź swój udział w naszych zajęciach.

 

7. JUBILEUSZOWY PIKNIK

W gronie Słuchaczy RUTW mamy wielu lokatorów Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W tym roku RSM świętuje jubileusz 120-lecia działalności, jako jedna z najstarszych tego typu instytucji w Wielkopolsce. W całorocznym programie obchodów jubileuszowych, oprócz wystawy, koncertu, turniejów sportowych i uroczystej gali, znalazł się także piknik integracyjny dla mieszkańców Rawicza. Impreza odbyła się 25 maja na boisku I Liceum Ogólnokształcącego. Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku był partnerem wydarzenia. W ramach współpracy w trakcie pikniku było czynne stoisko promocyjne RUTW, na którym przedstawiciele Stowarzyszenia zaprezentowali nasze osiągnięcia i zapraszali uczestników do korzystania z oferty edukacyjnej.

 

8. „PRZEMIJANIE. CZŁOWIEK. SKĄD JESTEM?” – WERNISAŻ (czytaj ...)

Sekcja malarska RUTW podsumowała kolejny, już czternasty, rok działalności wystawą w galerii „Sala Piecowa” w Domu Kultury. Artyści - seniorzy zaprezentowali swoje prace, inspirowane tematem: „Przemijanie. Człowiek. Skąd jestem?” – tak też brzmiał tytuł wystawy otwartej 29 maja.

 

9. OSTATNIE SPOTKANIA PRZED WAKACJAMI

Maj to ostatni miesiąc zajęć edukacyjnych w roku akademickim 2023/2024, tradycyjny czas podsumowań oraz spotkań integracyjnych. W restauracji Bueno spotkali się członkowie sekcji „Zdrowie” oraz klubu „Spotkania przy kawie”.

Słuchacze sekcji „Komputery od podstaw” otrzymali 27 maja certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w zajęciach oraz zdobycie kompetencji w dziedzinie informatyki i multimediów.

Klub Melomana pożegnał się w klimatach poezji śpiewanej. Wyjątkowe spotkanie odbyło się 31 maja w Multibibliotece, gdzie Seniorzy wysłuchali koncertu „O wolności” w wykonaniu Magdaleny Zamoroki i wokalistów należących do prowadzonego przez nią studia wokalnego (czytaj ...).

Majowe spotkania sekcji historii i tradycji regionu odbyły się w Muzeum Ziemi Rawickiej. Członkowie sekcji zwiedzili ekspozycję stałą i wystawy czasowe, mieli także wyjątkową okazję obejrzeć zbiory specjalne z muzealnego archiwum – kolekcję rękopisów i starodruków oraz archiwalnych fotografii. Poznali również założenia projektu Rawickiego Archiwum Społecznego, w którego działania chcielibyśmy zaangażować naszych Słuchaczy w przyszłym roku akademickim.

 

10. MAJOWE DZIAŁANIA WOLONTARIUSZEK

Ostatnie majowe zajęcia w ramach Kuźni Wiedzy już za nami.

Dzięki porozumieniom zawartym z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu oraz I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczają na zajęcia prowadzone przez Wolontariuszy Seniorów, posiadających odpowiednie przeszkolenie. Oprócz zajęć kulinarnych jest to czas na rozmowy, gry planszowe, puzzle, wspólne spędzanie czasu.


 

KOMUNIKAT KOŃCOWY XII. MAJOWEJ SPARTAKIADY SENIORÓW RUTW


Dnia 25 maja 2024 r. na terenie kompleksu rekreacyjnego Rodzinnych Ogródków Działkowych "Zielony Fort" odbyła się XII Majowa Spartakiada Seniorów. Wydarzenie było jednocześnie integracyjnym zakończeniem roku akademickiego 2023/2024. Organizatorem Spartakiady był Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, przy wsparciu finansowym Burmistrza Gminy Rawicz i Starostwa Powiatowego w Rawiczu. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem medialnym „Życia Rawicza”.

Celem tej sportowej imprezy było uaktywnienie seniorów, zachęcenie do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, popularyzacja zdrowego stylu życia, integracja międzypokoleniowa oraz propagowanie idei wolontariatu. A najważniejsze – to wywołanie radości i uśmiechów na twarzach uczestników! Impreza miała charakter otwarty. Mogli wziąć w niej udział mieszkańcy Rawicza i okolic, którzy ukończyli 55 rok życia, a pod opieką seniorów startowali także wnukowie i wnuczki do 10 roku życia.

Należy podkreślić, że jest to już dwunasta tego typu impreza, przygotowana przez Zarząd RUTW, przy wsparciu licznego grona wolontariuszy. Ponownie dopisała słoneczna pogoda i dobre nastroje. Po uroczystym otwarciu spartakiady przez pana Starostę Rawickiego Adama Sperzyńskiego, Pana Burmistrza Gminy Rawicz Grzegorza Kubika w towarzystwie prezes Ewy Chorzępa, uczestnicy przystąpili do sportowej rywalizacji w duchu fair play w malowniczej scenerii „Zielonego Fortu”. Poszczególne konkurencje zorganizowali, przeprowadzili i sędziowali wolontariusze – młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu.

Dzięki Słuchaczom Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu pod opieką Pani Beaty Wojciechowskiej, uczestnicy mogli zbadać ciśnienie, poziom cukru, otrzymać fachowe porady odnośnie walki z cukrzycą. Najmilszym jednak dobrodziejstwem okazał się, wykonywany pod okiem opiekunki Pani Magdaleny Przewoźnik i Słuchaczy WSCKZiU, masaż rąk, obręczy barkowej, karku i innych części ciała.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom opiekę medyczną.

Kto zakończył rywalizację mógł skorzystać i oznakować swój rower oraz wysłuchać dobrych rad przedstawiciela Powiatowej Komendy Policji jak bezpiecznie poruszać się rowerem po mieście.

Uwagę uczestników przyciągnęło stanowisko przedstawicielek Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które w ciekawy sposób przedstawiły profilaktykę zdrowotną.

Nowym wyzwaniem okazało się zadanie pod tytułem „Z kart Historii Ziemi Rawickiej”, studenci wraz z Panem Burmistrzem sprawdzili swoją wiedzę o Rawiczu, regionie i jego dawnych mieszkańcach a za udział w historycznym sprawdzianie uczestników obdarowano upominkami.

Spartakiada jest wydarzeniem sportowym, ale nie mogło zabraknąć akcentów kulturalnych i kulinarnych. Atmosfera była tak przyjemna, że piosenka biesiadna sama cisnęła się na usta. A w wykonaniu naszych seniorów zabrzmiała bardzo donośnie.

Tradycyjnie organizatorzy ugościli uczestników spartakiady, zawodników, wolontariuszy, sędziów kawą i domowym ciastem, przygotowanym przez Słuchaczki pod hasłem Dla zdrowia sport, dla przyjemności słodkości, a uśmiech gratis. Nie zabrakło również tradycyjnej, pysznej grochówki.

Seniorzy, uczestnicy XII Majowej Spartakiady RUTW, mogli wziąć udział w 10 konkurencjach. Według regulaminu naszej tegorocznej rywalizacji najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach miały wpływ na wyłonienie NAJAKTYWNIEJSZYCH.

TYTUŁ NAJAKTYWNIEJSZEJ SENIORKI XII MAJOWEJ SPARTAKIADY RUTW 2024 ROKU zdobyła:

I miejsce - Wanda Chuda,

II miejsce - Teresa Staniszewska,

III miejsce - Krystyna Karpińska.

TYTUŁ NAJAKTYWNIEJSZEGO SENIORA XII MAJOWEJ SPARTAKIADY RUTW 2024 ROKU zdodyli:

I miejsce - Tomasz Tawczyński,

II miejsce - Zygmunt Janasik,

III miejsce - Andrzej Barczykowski.

NAJAKTYWNIEJSZYMI JUNIORAMI XII MAJOWEJ SPARTAKIADY RUTW 2024 ROKU zostali:

I miejsce - Mateusz Śpiewak,

II miejsce - Brunon Piaskowski,

III miejsce - Stasiu Rzepka.

Wszyscy wyżej wymienieni za osiągnięte wyniki otrzymali medale, dyplomy i nagrody.

Spotkanie rekreacyjne, pełne sportowej rywalizacji w miłej i przyjaznej atmosferze, gdzie najważniejsza była wspólna zabawa, kontakt z rówieśnikami, ale i integracja z młodszym pokoleniem, sprawiło wiele radości wszystkim uczestnikom.

Organizatorzy XII Majowej Spartakiady Seniorów Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia naszego spotkania, a w szczególności:

- Starostwu Powiatowemu w Rawiczu

- Burmistrzowi Gminy Rawicz

- Redakcji "Życia Rawicza"

- Zarządowi Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zielony Fort” w Rawicz

- Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego

- Firmie „PAGMER” Rawicz

- Muzeum Ziemi Rawickiej,
- Słuchaczom Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu z opiekunkami - Panią Beatą Wojciechowską i Panią Magdaleną Przewoźnik
- Uczniom Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu wraz z opiekunami - Panią Weroniką Waresiak, Panem Kubą Kasprowiczem

- przedstawicielowi Powiatowej Komendzie Policji

- przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawiczu.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY - ZARZĄD RUTW


RELACJA z XII. SPARTAKIADY SENIORÓW na stronie www.rawicz24.pl  czytaj ...

Program, regulaminy czytaj ...


 


 

DZIAŁANIA RUTW W KWIETNIU 2024 r.


 

1. Na tropach wiosny i historii w Dębnie Polskim

 

Oprócz prelekcji i wspólnego zwiedzania wystaw muzealnych sekcja historii i tradycji regionu zaprasza cyklicznie Słuchaczy do udziału w spacerach tematycznych. Pierwszy tegoroczny, wiosenny spacer „z historią w tle” odbył się 5 kwietnia na trasie Rawicz – Dębno Polskie – Rawicz. Do osób wędrujących z kijkami dołączyło kilka rowerzystek. Wspólnie kameralna grupa odwiedziła najciekawsze miejsca związane z historią Dębna, które jest miejscowością ponad sto lat starszą od Rawicza, m.in. budynek przedwojennej placówki straży granicznej, cmentarz ewangelicki, plac z upamiętniającą tradycje strażackie, prawdopodobnie najwyższą w Polsce, rzeźbą św. Floriana.

 

2. Wernisaż wystawy Piotra Tomczyka

 

Liczne grono Słuchaczy RUTW, m.in. z sekcji historii i tradycji regionu, wzięło udział w wernisażu wystawy pt. „Organiczność i geometria” Piotra Tomczyka, znanego polskiego artysty fotografa, członka Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, wykładowcy w Państwowej Szkole Filmowej w Łodzi. W dorobku artysty jest ponad 100 wystaw fotografii w całej Polsce. Kolejna ekspozycja, którą mogli obejrzeć rawiczanie, została otwarta 11 kwietnia br. w Galerii na Piętrze w Sierakowie, jej współorganizatorem było Muzeum Ziemi Rawickiej.

Wystawę można oglądać do 9 maja w galerii przy Szkole Podstawowej w Sierakowie.

 

3. Rowery z Gosią

 

W dniu 12 kwietnia 2024 r. członkowie klubu rowerowego przejechali ok. 15 km na rozpoczęcie nowego sezonu rowerowego. Wystartowaliśmy z ronda W. Pileckiego w kierunku kąpieliska „Poligon”. Nasza trasa przebiegała: nową ścieżką rowerową obok Zielonego Fortu na Dolinę Świętojańską, drogą technologiczną wzdłuż tras "36" i "S5" nad zalew retencyjny na Masłówce. Spotkaliśmy rajd rowerowy uczniów z ZSZ im. Stefana Bobrowskiego. Świętowali dzień patrona ich szkoły. Wracaliśmy tą samą trasą do Rawicza. Był to sprawdzian kondycji i rozgrzewka na obecny sezon. Serdecznie dziękuję uczestnikom wyprawy i do zobaczenia na trasie!

 

4. Ogólne Zgromadzenie Członków RUTW

 

Dnia 18 kwietnia 2024 roku odbyło się Ogólne Zgromadzenie i Zebranie Sprawozdawcze Członków RUTW w Rawiczu, na którym przedstawiono zrealizowane zadania Stowarzyszenia w roku 2023. Zatwierdzono sprawozdania merytoryczne i finansowe, sprawozdania z działalności kontrolnych Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Przyjęto plan działania i preliminarz na rok 2024. W punkcie porządku obrad dotyczącym wolnych głosów Prezes RUTW zaproponowała powołanie w skład Zarządu RUTW Pani Izabeli Seifert i Pana Edmunda Gajosa (przedstawiciela oddziału zamiejscowego Jutrosińsko-Pakosławskiego). Ogólne Zgromadzenie Członków RUTW zatwierdziło jednogłośnie zgłoszoną propozycję.

Spotkanie całej społeczności Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku stanowiło okazję nie tylko do podsumowań, ale również podziękowań i wystąpień przedstawicieli samorządu, którzy wspierają naszą działalność. Wyrazy uznania za działalność Uniwersytetu i sprawny przebieg zgromadzenia przekazał Pan dr Romuald Krzyżosiak, Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin, gdzie swoją siedzibę ma oddział zamiejscowy RUTW. Dziękujemy za miłe słowa!

 

5. Sekcja zdrowia z wizytą w Zakładzie Karnym

 

Dnia 19 kwietnia br. sekcja zdrowia RUTW postanowiła udać się na wizytę do Zakładu Karnego w Rawiczu. Grupa pod opieką funkcjonariuszy Służby Więziennej miała wyjątkową okazję zwiedzić historyczną część rawickiego więzienia, m.in. cele, w których byli więzieni i torturowani polscy więźniowie polityczni w okresie stalinizmu. Ponadto nasi Słuchacze zdobyli wiedzę o współczesnym funkcjonowaniu jednego z największych w Polsce więzień oraz prowadzonych w rawickim Zakładzie Karnym działaniach resocjalizacyjnych.

 

 

6. Wycieczka do Sandomierza

 

W drugiej połowie kwietnia dwudziestoosobowa grupa Słuchaczek RUTW zdecydowała się na sześciodniową wycieczkę krajoznawczą w okolice Sandomierza – miasta, które w ostatnich latach zyskuje wyjątkową popularność dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”. W planach zwiedzania były: Chęciny (zamek Opatów), Sandomierz, Śmiłów (dwór szlachecki), Krzyżtopór (zamek), Szydłów (mury obronne, zamek), rezerwat przyrody Góry Pieprzowe z największym w Polsce skupiskiem dzikich róż, Baranów Sandomierski.

 

 

7. Szkolenie w zakresie współpracy kulturalnej

 

Delegacja Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w konferencji szkoleniowej dotyczącej „współpracy z otoczeniem lokalnym przy realizacji projektów kulturalnych”. Spotkanie odbyło się 25 kwietnia br. w Rawickiej Bibliotece Publicznej. Prelegentem był Pan Marcin Skrabka, który omówił m.in. ogromne możliwości współpracy instytucji kultury, a w szczególności bibliotek, ze środowiskiem lokalnym.


 

DZIAŁANIA RUTW w marcu 2024 r.


 

1. WYJAZD KLUBU TURYSTYKI NA TARGI POZNAŃSKIE

 

Po przerwie międzysemestralnej, w ramach działań klubu turystyki RUTW, 9 marca br. został zorganizowany wyjazd na Poznańskie Targi Książki. Uczestnicy mieli okazję kupić wiele nowości wydawniczych w promocyjnych cenach, uzyskać autografy od popularnych autorów, wziąć udział w prelekcjach i spotkaniach autorskich z pisarzami oraz dziennikarzami. Odwiedzili stoiska kilkudziesięciu wydawnictw, ponadto odbywające się w tym samym terminie na terenie MTP Targi Edukacyjne oraz Festiwal Roślin – Wiosna 2024.

Kolejny wyjazd klubu jest planowany w kwietniu do Puszczykowa i na szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego.

 

 

2. UNIWERSYTECKI DZIEŃ KOBIET

 

Do tradycji RUTW należy organizacja spotkań integracyjnych z okazji Dnia Kobiet. Słuchaczki relacjonują tegoroczne spotkanie: „13 marca 2024 spotkaliśmy się w Restauracji „Brewicz”, by uczcić Dzień Kobiet. Tym razem rzeczywiście byłyśmy tylko w kobiecym gronie. Świętowałyśmy przy pięknie udekorowanym tulipanami stole, smacznych i elegancko podanych daniach, rozmowach, czytaniu fragmentów poezji i zdań o kobietach oraz wspólnych zabawach. Spotkanie rozpoczęła nasz koleżanka Monika wierszem opisującym kobiecość okiem mężczyzny. Niesamowitych emocji i wzruszeń dostarczyła nam prezentacja pt. „Gdzie jesteś dziewczyno z tamtych lat”. Na tle pięknej piosenki z repertuaru Stanisławy Celińskiej pod takim tytułem obejrzałyśmy nasze zdjęcia z pierwszego dowodu osobistego. Zaplanowano konkurs na odgadnięcie kto jest kim, niestety - a właśnie pięknie - bo wszystkie od razu rozpoznawałyśmy się. Niezaplanowanym, oddolnym życzeniem było zrobienie sobie fotografii „ja i ja jakiś czas temu”.

Nie samymi wspomnieniami mijał nam czas. Grałyśmy w kalambury, grę, którą bardzo lubimy. Zagadki można było przedstawiać ruchowo lub rysunkowo. Pomysłowość opisujących wywoływała salwy śmiechu. Kolejną zgadywanką były rebusy, takie z przymrużeniem oka. Rozbawione i zrelaksowane pożegnałyśmy się, obiecując sobie kolejne takie spotkania.”

 

 

3. WYKŁAD PLENARNY

 

W pierwszy dzień wiosny odbył się marcowy wykład plenarny. Prelekcję na temat „Kobieta sztuką, czy sztuka kobietą” wygłosiła mgr Helena Szczypko, absolwentka malarstwa na ASP we Wrocławiu. Bohaterkami wykładu były popularne artystki XX wieku: Olga Boznańska, Frida Kahlo, Tamara Łempicka. Prelegentka omówiła ich życie, twórczość, osiągnięcia artystyczne. Czy otrzymaliśmy odpowiedź na postawioną w tytule tezę? – Niech każdy sam odpowie…

 

 

4. JARMARK WIELKANOCNY 2024

 

24 marca, w Niedzielę Palmową, odbył się tegoroczny Rawicki Jarmark Wielkanocny. Na rynku wokół ratusza na gości czekało ponad 40 wystawców z rękodziełem i produktami regionalnymi. Swoje wyroby już tradycyjnie zaprezentowały przedstawicielki klubu rękodzieła RUTW, które promują nasze stowarzyszenie podczas każdej tego typu imprezy.

Na plenerowej scenie wystąpił zespół folklorystyczny „Dębioki”, chór „Arion”, rawickie mażoretki. W Muzeum Ziemi Rawickiej można było obejrzeć pokonkursową wystawę palm wielkanocnych, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia tradycyjnego rękodzieła i ozdób świątecznych.