- Kasia
DZIAŁANIA RUTW W MARCU 2025 ROKU
1. NASZ UNIWERSYTET Z DOFINANSOWANIEM
Miło nam poinformować, że Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ponownie otrzymał wsparcie finansowe z budżetu lokalnych samorządów na realizację działań statutowych w dziedzinie edukacji i aktywizacji seniorów. 11 marca br. w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz odbyło się spotkanie z władzami gminy, podczas którego nastąpiło oficjalne podpisanie umów na realizację zadań publicznych w Gminie Rawicz na 2025 rok.
2. WYKŁAD PLENARNY W ROKU MARII PAWLIKOWSKIEJ-JASNORZEWSKIEJ
20 marca w sali konferencyjnej Rawickiej Biblioteki Publicznej – Multibiblioteki odbył się kolejny tegoroczny wykład plenarny, tym razem poświęcony literaturze i twórczości polskiej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Pisarka została patronką roku 2025, ustanowioną przez Senat RP. Temat wykładu, wygłoszonego przez mgr Martę Hamielec, brzmiał „Opowieść o poetce miłości, kolorach i przemijaniu”.
3. ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI Z KLUBEM MELOMANA
Wyjątkowe spotkanie uczestników Klubu Melomana odbyło się 21 marca w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji. Słuchacze wzięli udział w wieczorze poetyckim w Multibibliotece, którego motywem przewodnim były słowa Agnieszki Osieckiej „Została mi po Tobie sama obecność”. Na scenie wystąpił Chór Nauczycieli Gminy Rawicz z solistami. Zabrzmiały śpiewane oraz recytowane przez Andrzeja Marczewskiego utwory Agnieszki Osieckiej.
- Kasia
DZIAŁANIA RUTW W LUTYM 2025 ROKU
1. Semestr wiosenny roku akademickiego 2024/2025
3 lutego rozpoczęliśmy drugi semestr zajęć uniwersyteckich. Słuchacze uczestniczą w zajęciach w sekcjach tematycznych: „Zdrowie”, „Historia i tradycje regionu”, „Komputer od podstaw”, „Malarstwo”, „Język angielski”, „Język francuski”. Kondycję fizyczną podtrzymują w sekcjach ruchowych: „Rehabilitacja tańcem”, „Fitness” (2 grupy), „Joga na krzesłach” (3 grupy), „Joga” (2 grupy), „Pływanie” (2 grupy).
Prężnie działają również kluby, w których propagujemy takie dyscypliny sportu i rekreacji, jak: siatkówka, tenis stołowy, rowery, nordic walking, bule, brydż, gry planszowe. Ponadto Seniorzy biorą udział w spotkaniach klubów: piosenki, rękodzieło, spotkanie przy kawie, historia sztuki, dyskusyjny klub filmowy, cyfrowy klub seniora, melomana, wolontariatu, podróżnik, turystyki seniora, warsztaty nietypowego rękodzieła, FLOW, Tańczące Seniorki.
W oddziale zamiejscowym jutrosińsko-pakosławskim powstały sekcje: fitness, kulinaria oraz komputery. Naszą propozycją będą także wycieczki krajoznawcze, imprezy integracyjne, spartakiada, wspólny udział w wydarzeniach kulturalnych.
Wszystkim Słuchaczom życzymy udanych, inspirujących zajęć i nowych pomysłów!
2. Działalność organizacji pozarządowych w Gminie Rawicz
W Gminie Rawicz odbywają się cykliczne spotkania członków organizacji pozarządowych. Ich celem jest wspólna wymiana doświadczeń, dobrych praktyk, poszerzenie wiedzy na tematy związane z formalnym funkcjonowaniem stowarzyszeń. 6 lutego br. przedstawiciele RUTW wzięli udział w „Kawiarence NGO” - cyklicznym spotkaniu warsztatowym dla liderów stowarzyszeń. Natomiast 10 lutego odbyła się narada w ramach grupy partnerskiej instytucji i organizacji pozarządowych.
Podobnie, jak w latach ubiegłych Stowarzyszenie Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku złożyło projekty w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w 2025 r., ogłoszonych przez samorządy gminne w Rawiczu i Jutrosinie oraz Powiat Rawicki.
3. Wykład plenarny: Kajetan Pyrzyński „Pole duchowe”
20 lutego br. odbył się pierwszy w tym semestrze wykład plenarny RUTW. Wyjątkowo spotkanie odbyło się w sali wielofunkcyjnej Rawickiej Biblioteki Publicznej – Multibiblioteki. Gościem i wykładowcą był Pan Kajetan Pyrzyński, który przedstawił tajemniczy i intrygujący temat: „Pole duchowe”.
Nasz Prelegent jest absolwentem Politechniki Poznańskiej (1973 rok), ukończył studia na Wydziale Maszyn Rolniczych i Pojazdów. To osoba o bogatym życiorysie – poeta (wydał 15 tomików wierszy), pisarz i publicysta (autor 8 książek i wielu artykułów naukowych), podróżnik, wynalazca, przedsiębiorca. Jest Honorowym Konsulem Republiki Peru. Za działalność naukową i społeczną został wyróżniony tytułem „Inżynier Roku 2005” w plebiscycie „Przeglądu Technicznego”, a także wieloma innymi odznaczeniami państwowymi.
Od wielu lat Kajetan Pyrzyński zajmuje się badaniem zjawisk zachodzących wokół człowieka, które nazywa „polem duchowym”. Opisuje doświadczenia metafizyczne, odczucia, zapamiętane sny, przeżycia. Są one inspiracją do tworzenia np. tomików wierszy. Określił siłę, która emanuje z każdego i nazwał ją złą lub pozytywną energią. Według Wykładowcy każdy z nas posiada mierzalną w hercach „energię życiową”. Wysyłajmy tę dobrą, pozytywną energię w kierunku Najbliższych!
4. Wyjazd do Poznania
Celem pierwszej w roku 2025 wycieczki Słuchaczy RUTW był Poznań. Tym razem połączyliśmy atrakcje z dwóch dziedzin – kultury i przyrody. 26 lutego grupa wyjechała na spektakl „Zakonnica w przebraniu” w Teatrze Muzycznym. Mottem głównej bohaterki były słowa: „…jeśli coś nas porusza, to dlaczego mamy mówić o tym szeptem…” i dalej „…nie trzeba bać się zmian, nawet jeżeli wydają się rewolucyjne – czasem jak się okazuje w gorących rytmach disco…”
Po dużej dawce humoru i mistrzostwa muzycznego spędziliśmy czas w Poznańskiej Palmiarni. Z przewodnikiem zwiedziliśmy ekspozycję największego i najstarszego tego typu obiektu w Polsce. Poznaliśmy bogaty świat roślin, także tych użytkowych (bawełna, banan, bambus). Mieliśmy też okazję obejrzeć „Wystawę Żywych Motyli”, egzotycznych, kolorowych owadów o różnych kształtach i barwach.
5. Gala Organizacji Pozarządowych
27 lutego obchodzony był Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Już po raz szósty Gmina Rawicz zorganizowała z tej okazji Galę NGO – uroczyste spotkanie liderów i członków lokalnych stowarzyszeń, sponsorów, wolontariuszy z przedstawicielami władz samorządowych. Wydarzenie było okazją do podziękowań za zaangażowanie i działalność społeczną w różnych dziedzinach – w sporcie, kulturze, turystyce, ekologii, aktywizacji seniorów oraz osób niepełnosprawnych, popularyzacji nauki, historii i dziedzictwa kulturowego. Wśród aktywistów znalazła się również delegacja Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Kasia
DZIAŁANIA RUTW W STYCZNIU 2025 ROKU
1. NABÓR SŁUCHACZY I ORGANIZACJA NOWEGO SEMESTRU
Od 7 stycznia prowadziliśmy nabór Słuchaczy na drugi semestr, przyjmowaliśmy składki członkowskie, zapisywaliśmy chętnych do udziału w zajęciach sekcji i klubów. Propozycją są zajęcia edukacyjne w kilkunastu sekcjach i klubach tematycznych, wykłady plenarne prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, wycieczki krajoznawcze, spotkania integracyjne.
Styczeń to również okres intensywnych prac związanych z rozliczeniem dotacji i projektów, a także złożeniem kolejnych wniosków o dofinansowanie naszej działalności statutowej przez samorząd powiatowy oraz samorządy gminne. Nabory wniosków w ramach otwartych konkursów ofert trwały do końca stycznia. Wkrótce rozstrzygnięcie – trzymajcie kciuki za projekty RUTW!
2. MUZYCZNY WYKŁAD PLENARNY
Pierwszy w roku 2025 wykład plenarny odbył się 16 stycznia. Miał formę „koncertu noworocznego”. Na scenie Domu Kultury w Rawiczu wystąpiła Pani Magdalena Zamoroka wraz ze swoim zespołem „Kreacja”. Zabrzmiały znane i lubiane świąteczno-noworoczne melodie, kolędy w nowej aranżacji. Widzowie byli zachwyceni! Finał koncertu to tradycyjny „bis” i wspólne odśpiewanie kilku kolęd w formie karaoke.
3. AKTYWNE FERIE
W czasie ferii zimowych odbyły się zajęcia klubów: podróżnik, historii sztuki, melomana. Członkowie tych klubów poznają atrakcyjne zakątki Europy i świata, kulturę innych narodów, dzieła wielkich mistrzów, a także sylwetki znanych kompozytorów, piosenkarzy oraz niezapomniane melodie. Zachęcamy osoby zainteresowane turystyką, dziedzictwem kulturowym, sztuką oraz muzyką do udziału w spotkaniach klubów w kolejnym semestrze.
- Kasia
DZIAŁANIA RUTW W GRUDNIU 2024 ROKU
1. RADA SŁUCHACZY
Dnia 5 grudnia 2024 roku odbyło się spotkanie starostów grup z członkami Zarządu RUTW.
Prezes RUTW przedstawiła informację o działaniach Zarządu w roku akademickim2024/2025, o najbliższych spotkaniach w formie wykładów, zajęć w sekcjach i klubach, a także proponowanych wyjazdach. Pośród zebranych dokonano wyboru Rady Słuchaczy na rok 2024/2025.
Ponownie reprezentować naszych Słuchaczy będą: Elżbieta Szulc – przewodnicząca, Maria Chuda – wiceprzewodnicząca, Maria Sajkowska – sekretarz.
2. JARMARK BOŻONARODZENIOWY
Już tradycyjnie Klub Rękodzieła uczestniczył w Rawickim Jarmarku Bożonarodzeniowym.
7 grudnia, w sobotę, na naszym stoisku zaprezentowałyśmy zrobione własnoręcznie ozdoby świąteczne. Nowością tego roku były bombki na choinkę wykonane metodą filcowania na sucho oraz przeźroczyste, duże bombki - kule i serca złocone, zdobione od wewnątrz. Zwiedzający z zainteresowaniem podziwiali nasze prace.
3. WARSZTATY CERAMICZNE
11 grudnia 2024 słuchacze RUTW spotkali się w pracowni ceramicznej rawickiego Domu Kultury, by uczyć się garncarstwa. Podczas 2-godzinnych warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Panią Sylwię Trzcielińską zdobyliśmy sporo zaskakujących informacji o glinie i twórczych możliwościach jej wykorzystania. Każdy uczestnik samodzielnie wykonał miseczkę, prymitywną metodą znaną od zarania dziejów, gdy człowiek odkrył, że pospolitą glinę można wykorzystać do swoich potrzeb. Zaskakujące było to, że kulki gliny były takie same, a miseczki wyszły zróżnicowane, każda w innym kształcie i wielkości. W kolejnym zadaniu każdy uczestnik sam decydował, co chce z gliny zrobić, a prowadząca warsztaty podpowiadała jaką metodę pracy zastosować. Pojawiły się na stole pracy tace, patery, donice, wazony, kubki. Wszystkie wyroby pozostały jeszcze w pracowni, potrzeba czasu by wyschły, potem zostaną wypalone w piecu ceramicznym, zeszkliwione, jeszcze raz wypalone – i to są zadania Pani Sylwii.
Gotowe wyroby otrzymamy w styczniu.
4. WARSZTATY KLUBU JĘZYKA FRANCUSKIEGO
Tuż przed przerwą świąteczną zakończył się cykl spotkań z dziedziny nauki języka francuskiego, poznawania kultury i zwyczajów Francuzów oraz zabytków, historii Francji. Uczestniczki zajęć uznały, że kolejnym etapem będzie utworzenie sekcji języka francuskiego.
Zapraszamy w nowym semestrze na zajęcia.
5. WYCIECZKA DO MUZEUM CZEKOLADY
W piątek 13 grudnia 2024 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Czekolady w Poznaniu. Wygodnym autokarem dojechaliśmy z Rawicza na Plac Wolności w Poznaniu, skąd przeszliśmy przez Stary Rynek do Muzeum Czekolady. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu łączyła „słodkie” warsztaty z edukacją. Poznawanie tajników słodyczy zaczęło się od ozdabiania swojego kawałka czekolady. Do foremek w kształcie choinki – bo Święta tuż, tuż – prowadząca warsztaty wlała czekoladę deserową, którą trzeba było ozdobić pokruszonymi migdałami lub orzechami, wiórkami kokosowymi, suszonymi drobinkami owoców. W czasie, gdy czekolada w foremkach stygła, słuchaliśmy opowieści o tym, jak i gdzie rośnie kakaowiec, jak ziarno wydobywane jest z owocu, że potrzebny jest proces fermentacji, a potem suszenia na słońcu. Dowiedzieliśmy się, czym różnią się czekolady mleczna, deserowa i gorzka, że biała czekolada też należy do tego gatunku słodyczy i czym jest czekolada rubinowa. Pobyt w Muzeum zakończył się wizytą w sklepie i „słodkimi zakupami”.
Druga część wycieczki zależała od inwencji uczestników. Był to czas, by pójść na świąteczny jarmark, jeden z największych w Polsce, na wystawę malarstwa do muzeum lub pospacerować po malowniczym poznańskim Starym Mieście i napić się kawy w jednej z wielu kawiarni.
6. HISTORIA KORPUSÓW KADETÓW – WIRTUALNIE
W drugim półroczu 2024 r. Muzeum Ziemi Rawickiej realizowało projekt pn. „Historia Korpusów Kadetów – wirtualnie”, którego celem była popularyzacja wiedzy o dziejach szkół kadeckich w Polsce, a także udostępnienie w formie cyfrowego repozytorium całego archiwum fotografii i dokumentów kadeckich, gromadzonych przez wiele lat przez tę instytucję. Dotychczas była możliwość obejrzenia tylko części tych unikatowych eksponatów na wystawie w Sali Kadeckiej i okolicznościowych wystawach czasowych. Część zbiorów fotograficznych poznali w trakcie zajęć Słuchacze sekcji historii i tradycji regionu RUTW. Obecnie, dzięki dofinansowaniu z funduszy Krajowego Planu Odbudowy, Muzeum zmieniło swoje oblicze, wprowadzając narzędzia nowej technologii cyfrowej, umożliwiające prezentację całego archiwum Korpusu Kadetów, a także „wirtualne zwiedzanie” wystaw.
Do udziału w projekcie zaproszono Słuchaczy RUTW. Członkowie sekcji historii regionu wysłuchali 5 grudnia prelekcji pt. „Historia Korpusu Kadetów w Rawiczu – historia i tradycja”, zapoznali się z zasadami korzystania z Cyfrowej Biblioteki Kadeckiej i mogli obejrzeć wybrane oryginalne eksponaty, w tym m.in. zeszyty i świadectwa wychowanków rawickiego Korpusu. Z kolei 19 grudnia w ramach „dnia otwartego w Sali Kadeckiej” wszyscy zainteresowani Słuchacze RUTW mogli zwiedzić ekspozycję w Sali Kadeckiej po zmianie aranżacji, czy obejrzeć animację „ożywionych obrazów historycznych”. Dla naszych Słuchaczy była to okazja do poznania nowych technologii oraz rozwijania kompetencji cyfrowych.
Zachęcamy Państwa do korzystania z muzealnych aplikacji i oglądania udostępnionych zbiorów, m.in. ponad 800 fotografii i dokumentów. Osoby posiadające dostęp do Internetu (komputery, telefony, tablety) mogą przeglądać następujące strony internetowe:
https://www.muzeum.rawicz.pl/kadeci - dostęp do zbiorów Cyfrowej Biblioteki Kadeckiej
https://www.muzeum.rawicz.pl/kadeci2 - dostęp do zbioru zdjęć z koszar Korpusu Kadetów w Rawiczu 1925-1939 (wirtualny spacer po koszarach kadeckich)
tourmkr.com/F12A4fsiX2/44461403p&96.81h&90.35t – „wirtualne zwiedzanie” Muzeum i Sali Kadeckiej z opisem czytanym przez lektora.
Projekt „Historia Korpusów Kadetów – wirtualnie” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU, w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
7. WYKŁAD PLENARNY
19 grudnia odbył się ostatni wykład plenarny w roku 2024. Gościem RUTW była Pani Jolanta Szwalbe, łodzianka, autorka wielu tomików cytatów, założycielka Wydawnictwa im. Benjamina Franklina. Dotychczas odwiedziła ponad 300 uniwersytetów, gdzie wygłaszała swoje autorskie wykłady.
Przyjmując nasze zaproszenie postanowiła podpowiedzieć nam, jak "przeżyć życie z uśmiechem". Wykład przygotowała na podstawie cytatów i aforyzmów tematycznych o tym, jak z humorem podejść do ciężarów przeżytych lat, do metryki, do tego, co pokazuje lustro wraz z upływającym czasem, a czego nie pokazuje i trzeba się z tym pogodzić, o przypadłościach seniorów, o różnych komicznych sytuacjach, czy też o pokonywaniu smutku. Pani Jolanta Szwalbe chciała uszczęśliwić i rozbawić wszystkich obecnych na wykładzie Seniorów. Musimy stwierdzić, że plan został osiągnięty – uśmiechy pojawiły się.
8. SPOTKANIE OPŁATKOWE
Około pięćdziesięciu Słuchaczy wzięło udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym Studentów RUTW, poprzedzającym przerwę świąteczno-noworoczną. Prezes Uniwersytetu, Pani Ewa Chorzępa powitała wszystkich biorących udział w spotkaniu wierszem C. K. Norwida „Opłatek”: „… Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej gwiazdy na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”
Życzenia rozpoczęła od wiersza Mieczysławy Buczkówny „Przy Wigilii”:
„Podzielić się opłatkiem, powiedz, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym i wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole niech obcy gość zasiędzie.
W twoim rodzinnym kole - przy opłatku, kolędzie.”
Życzenia złożyła prowadząca oraz wzajemnie wszyscy Słuchacze. Jak zwyczaj nakazuje, była kolacja przedświąteczna, niespodzianki dla grzecznych Studentów, kolędy i oczywiście długie rozmowy. Kolejne spotkanie wigilijne odbędzie się za rok. Do zobaczenia w tym samym lub większym gronie!
9. KLUB MELOMANA
W ostatni piątek roku, dnia 27 grudnia 2024 roku odbyło się spotkanie fanów klubu „MELOMANA”. Z powodu okresu świątecznego nie zabrakło właśnie kolęd, pastorałek, świątecznych przebojów tych znanych i mniej znanych. Przy kawce, w gronie przyjaznych osób, melodie rozgrzały serca Uczestników. Dało się słyszeć ciche nucenie, podśpiewywanie.
Na koniec zostaliśmy obdarowani życzeniami noworocznymi, życzeniami na każdy miesiąc Nowego Roku 2025, wszystko na podkładzie pięknych widoków poszczególnych pór roku. DZIĘKUJEMY.
Prowadzący zaprasza (choć są to ferie zimowe), na kolejne karnawałowe spotkanie w piątek, 31 stycznia 2025 roku o godzinie 16.30, oczywiście w rawickiej Multibibliotece.
- Kasia
DZIAŁANIA RUTW W LISTOPADZIE 2024 r.
1. 10-LECIE CHÓRU NAUCZYCIELSKIEGO
Dnia 8 listopada 2024 r. odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia Chóru Nauczycieli Gminy Rawicz. Wśród życzeń, gratulacji i podziękowań władz, przedstawicieli instytucji nie zabrakło i naszych słów wdzięczności. Chór uświetnia wiele lokalnych uroczystości, pielęgnuje wieloletnie tradycje śpiewacze. Wielokrotnie koncerty były organizowane w ramach działań charytatywnych. Jak podkreślali zgromadzeni na gali goście, w ciągu dekady występy Chóru stały się jednym z najwybitniejszych przejawów życia kulturalnego w naszym regionie. Serdecznie dziękujemy za to, że jesteście, za wrażliwość i niesienie poprzez wspólny śpiew nadziei!
Repertuar koncertu jubileuszowego był wyjątkowy, zróżnicowany i bogaty. Wysłuchaliśmy utworów patriotycznych i rozrywkowych, pieśni chóralnych oraz występów solistów i zaproszonych do współpracy artystów. W ten wyjątkowy wieczór z Chórem Nauczycieli Gminy Rawicz wystąpił Zespół Śpiewaczy im. Karola Kurpińskiego, soliści – Magdalena Zamoroka i Roman Stańko. Przed publicznością zaprezentowali się także Rafał Gubański i Tomasz Ratajczak.
Wspaniały koncert. Kto przyjął zaproszenie nie żałuje!
2. NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Delegacja Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada po mszy św. pochód udał się tradycyjnie przed pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie oddano hołd bohaterom i razem z innymi delegacjami nasi Studenci złożyli kwiaty.
Nasi Słuchacze wzięli również udział w wydarzeniach towarzyszących – w „pikniku niepodległościowym” w parku przy Domu Kultury, w rajdzie rowerowym PTTK. Mogli zwiedzić Muzeum Ziemi Rawickiej, gdzie w rolę przewodnika wcielił się „legionista Piłsudskiego” w replice munduru z epoki, a wszystkich gości częstowano rogalikami upieczonymi przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.
3. KLUB TURYSTYKI W POZNANIU
Święty Marcin to jedna z najpopularniejszych, reprezentacyjnych ulic w Poznaniu. Wśród turystów i Wielkopolan słynie dzięki odbywającemu się co roku 11 listopada w tym miejscu wyjątkowemu festynowi – to hucznie obchodzone przy okazji Narodowego Święta Niepodległości imieniny patrona ulicy. W tegorocznej imprezie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, również grupa Słuchaczy RUTW z klubu turystyki.
Główną atrakcją wielkiego ulicznego festynu był – jak co roku – pochód z udziałem orkiestr, rekonstruktorów historycznych, organizacji pozarządowych, aktorów z poznańskich teatrów, delegacji przedszkoli i szkół, drużyn sportowych, a przede wszystkim postaci nawiązujących do poznańskiej historii oraz legend. Na Świętym Marcinie pojawiły się słynne poznańskie koziołki, Bamberka, a także patron ulicy w stroju legionisty, jadący na siwym koniu. Oprócz korowodu Słuchacze RUTW obejrzeli wystawę pt. „Poznańskie kejtry” w galerii Atelier Wimar Stowarzyszenia „Łazęga Poznańska” oraz mieli okazję zrobić zakupy na świętomarcińskim kiermaszu rękodzieła.
4. „BEZPIECZEŃSTWO SENIORA” – WYKŁAD PLENARNY
21 listopada 2024 r. odbył się kolejny wykład plenarny, tym razem pt. „Bezpieczeństwo Seniora”. W rolach prelegentów wystąpili przedstawiciele rawickich służb mundurowych oraz urzędów. W części pierwszej pt. „Oszustwa i oszustwa w cyberprzestrzeni” informacje o różnych sposobach, metodach oszukiwania omówili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu – młodszy aspirant Hubert Woźny i aspirant sztabowa Beata Świtała Jarczewska (oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji). Uczestnikom został podany numer telefonu dyżurnego oficera Komendy Powiatowej w Rawiczu 47 772 72 00.
Tytuł części drugiej brzmiał: „Zagrożenia sezonu grzewczego. Jak uniknąć pożaru i zatrucia tlenkiem węgla”. To, szczególnie w zimie bardzo aktualne zagadnienie omówił Zastępca Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Rawiczu Pan brygadier Krzysztof Skrzypczak. W tym miejscu również wykładowca podał bezpośredni numer do Powiatowej Straży Pożarnej: 47 771 90 10.
Na zakończenie informacje dotyczące „pomocy Seniorom w zabezpieczeniu swojego mienia, dokumentów, danych osobowych” przedstawiła Pani Beata Aszkiełowicz, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UMG oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rawiczu.
Już podczas listopadowego wykładu można było poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Słuchaczki „klubu rękodzieła” przygotowały stoisko i zaprezentowały na nim wykonane w ramach zajęć warsztatowych ozdoby świąteczne. Za drobną opłatą każdy uczestnik mógł nabyć ręcznie wykonane świecidełka.
5. OSIECZNA NA OBRAZACH SEKCJI MALARSKIEJ
29 listopada br. w galerii „Sala Piecowa” w Domu Kultury odbył się wernisaż poplenerowej wystawy prac członków sekcji malarskiej RUTW oraz koła plastycznego DK w Rawiczu. Tytuł ekspozycji brzmiał „Osieczna ‘24”. Większość obrazów to piękne malarskie pejzaże, inspirowane osieckimi krajobrazami, widokami jeziora i wiatraków. Ekspozycja jest pokłosiem pleneru, w którym nasi utalentowani artyści uczestniczyli wiosną.
Strona 1 z 77