Działania RUTW w lutym 2024 r.


1. Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku wyróżniony

 

Z radością informujemy, że Stowarzyszenie Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymało prestiżową nagrodę „Lider NGO”, przyznaną przez samorząd Gminy Rawicz za działalność na rzecz rozwoju i integracji lokalnego środowiska. Nagroda została wręczona podczas tegorocznej Rawickiej Gali Organizacji Pozarządowych, która odbyła się 27 lutego w Domu Kultury. Już po raz piąty przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, przedsiębiorcy, działacze społeczni, członkowie fundacji i stowarzyszeń spotkali się, aby podsumować współpracę i osiągnięcia w minionym roku. Wręczono 7 nagród „Lider NGO”, a w gronie laureatów znalazł się Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (nagroda grupowa) jako organizacja prężnie działająca w sferze edukacji oraz aktywizacji środowiska Seniorów, a także popularyzująca idee wolontariatu i integracji międzypokoleniowej.

 

 

2. Wyjazd do Teatru „Capitol”

 

W niedzielę, 11 lutego br. duża grupa naszych Słuchaczy wyjechała do Wrocławia, do Teatru Muzycznego „Capitol” na spektakl „Gala Światowych Musicali: Duety”. Uczestnicy wyjazdu relacjonują: Deszczowa pogoda nie była przeszkodą, wygodny autobus szybko i sucho dowiózł nas do celu. Czekając na występ w teatralnej kawiarence mieliśmy czas na rozmowy przy filiżance kawy lub herbaty. Przedstawienie rozpoczęło się. Koncert prowadzony był przez obecnego dyrektora artystycznego Teatru „Capitol” Pana Konrada Imielę oraz artystkę Panią Justynę Szafran. Oboje stworzyli zgrany duet, który z humorem wprowadzał nas do kolejnych songów. Wykonawcy zachwycili nas umiejętnością śpiewu i tańca. Kolorowe stroje, wspaniała aranżacja przedstawienia, dużo ruchu na scenie i świetna orkiestra sprawiły, że 90 minut przebiegło błyskawicznie. Oklaskom nie było końca. Pełni wrażeń wracaliśmy do domów. Dziękujemy Dorocie i Monice.

 

 

3. Uniwersyteckie aktywności w czasie ferii

 

Przerwa międzysemestralna była okazją do odpoczynku, ale nasi Słuchacze mogli również skorzystać z różnych form aktywności, szczególnie w dziedzinie kultury.

 

12 lutego odbyło się kolejne spotkanie klubu „Podróżnik”. Tym razem Pani Izabela Seifert zabrała Słuchaczy w podróż do Jordanii. Jej trasa wiodła z Akaby do Ammanu, z kilkoma noclegami po drodze w malowniczych miejscowościach, które stanowiły bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Ciekawe opowieści, opisy trudnych momentów, chwil napięć, a także piękne zdjęcia przybliżyły uczestnikom tę daleką krainę i jej kulturę.

 

14 lutego w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej spotkali się uczestnicy klubu „Historia sztuki”. W ramach cyklu „Historia sztuki – cena talentu” Pani Helena Szczypko poprowadziła prelekcję pod hasłem „Erotyzm w sztuce”. Temat ten doskonale korespondował z terminem spotkania, czyli Walentynkami. Po raz kolejny mała biblioteczna salka ledwie pomieściła wszystkich zainteresowanych prelekcją.

 

23 lutego w Multibibliotece odbyło się spotkanie Słuchaczy klubu „Melomana”. Kolejny wyznaczony termin spotkania to 22 marca br.

 

Muzeum Ziemi Rawickiej w lutym zaprosiło Słuchaczy na wystawę fotografii pt. „Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej”. Na ekspozycji, wypożyczonej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zaprezentowano 32 wielkoformatowe fotografie kobiet w dawnych strojach ludowych panien oraz mężatek z różnych części i mikroregionów etnograficznych Wielkopolski, m.in. z bliskich nam Hazów oraz Biskupizny. Do zdjęć autorstwa Anny Węcel pozowały tancerki Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.

 

W marcu br. Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza na wystawę malarstwa Henryka Żarskiego.

DZIAŁANIA RUTW W STYCZNIU 2024


 

1. RUTW PRZED II SEMESTREM

 

Przed nami tegoroczne ferie zimowe, ale już teraz przygotowujemy się do zajęć w kolejnym półroczu. Od 15 stycznia Słuchacze dokonywali wpłat składek członkowskich na drugi semestr roku akademickiego 2023/2024. Studenci RUTW mogli otrzymać „legitymację słuchacza”. Dokument ten będzie zawierał potwierdzenie dokonywanych wpłat semestralnych, a także w przyszłości upoważniał do zniżek w różnych instytucjach.

 

2. WYBIERAMY SEKCJE I KLUBY

 

Przypominamy,że każdy Słuchacz RUTW ma prawo udziału w dwóch sekcjach i dodatkowo w klubach (we wszystkich, do wyboru). W II półroczu proponujemy:

 

Sekcje: ZDROWIE, HISTORII I TRADYCJI REGIONU, MALARSKA, KOMPUTERY OD PODSTAW, JĘZYK ANGIELSKI, REHABILITACJA, REHABILITACJA TAŃCEM, FITNESS, JOGA, JOGA NA KRZESŁACH, PŁYWANIE.

 

Kluby: SIATKÓWKA, TENIS STOŁOWY, NORDIC WALKING, ROWERY, BULE, PIOSENKI, RĘKODZIEŁA, BRYDŻ I GRY PLANSZOWE, SPOTKANIA PRZY KAWIE, HISTORII SZTUKI, DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY, CYFROWY KLUB SENIORA, MELOMANA, WOLONTARIAT, PODRÓŻNIK, KLUB TURYSTYKI SENIORA, KLUB JĘZYKA FRANCUSKIEGO.

 

Zapraszamy Studentów do udziału w zajęciach. Planujemy również organizację wykładów plenarnych, spacerów krajoznawczych, spotkań integracyjnych, wspólny udział w wydarzeniach kulturalnych.

 

3. WYKŁAD PLENARNY O „ŻYCIU NA KRAWĘDZI” 18.01.2024

 

18 stycznia 2024 odbył się pierwszy w tym roku kalendarzowym wykład plenarny. Wygłosił go Pan dr inż. Waldemar Matysiak z Politechniki Poznańskiej, temat brzmiał: „Życie na krawędzi – nauka, przemysł, polityka wojny i pokoju.” Z powodu niespodziewanej zimowej, śnieżnej pogody i - co za tym idzie - trudnych warunków na drodze, wystąpienie zaczęło się z niewielkim opóźnieniem. Czas oczekiwania wypełniony został przedstawieniem bieżących komunikatów, planów na drugi semestr, a także rozmowami. Studentom zimowa aura nie przeszkodziła, stali bywalcy, słuchacze wykładów stawili się, zostawiając ośnieżone nakrycia w szatni.

Wykład okazał się bardzo interesujący - uświadomił nam dochodzenie do krawędzi możliwości człowieka w różnych dziedzinach działalności oraz to, że nauka może być wykorzystywana dla dobra człowieka, ale także ku jego zniszczeniu. Wykładowca zaprezentował nam swoją wiedzę politechniczną i erudycję, dzięki czemu niecodzienny wykład prowadzony był pięknym, zrozumiałym językiem. Nie brakowało też wyrażeń humorystycznych, które rozbawiły Słuchaczy i zachęcały ich do wtrącania swoich spostrzeżeń. Miłe było też porozumienie między Wykładowcą a Panem Profesorem Legutko, który jest mentorem naszego prelegenta.


 

DZIAŁANIA RUTW W GRUDNIU 2023 r.


 

1. KLUB TURYSTYKI W KRAKOWIE

 

W poszukiwaniu krajoznawczych przygód, świątecznej atmosfery oraz wyjątkowych prezentów klub turystyki RUTW wyruszył tym razem do Krakowa. Wyjazd został zorganizowany 5 grudnia br., głównym celem był udział w krakowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 

Oprócz wspólnego spaceru wśród kolorowych, pachnących piernikami kramów, każdy z uczestników wyjazdu mógł indywidualnie ułożyć plan pobytu, zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Część grupy zwiedziła „Rynek Podziemny” – wyjątkową ekspozycję Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, udostępnioną dla turystów jako rezerwat archeologiczny pod powierzchnią Rynku Głównego. Kilka osób wybrało popołudniowy spacer na Wawel, zwiedzanie katedry i przechadzkę po zaśnieżonych bulwarach nad Wisłą. „Miasto królów” ugościło nas mrozem i śniegiem.

 

Informujemy, że klub turystyki planuje kolejny wyjazd do Krakowa w czerwcu 2024 r. Motywem wycieczki będą krakowskie judaika oraz udział w słynnym Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu. Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt z koordynatorami klubu.

 

 

2. GMINNY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

5 grudnia odbył się Gminny Dzień Wolontariusza zorganizowany przez Centrum Usług Społecznych w Rawiczu. W tym samym terminie obchodzony jest co roku Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Spotkanie stanowiło okazję do złożenia życzeń i podziękowań dla wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas i energię, angażując się w rozmaite akcje społeczne oraz przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności. Nie zabrakło upominków i dyplomów. Otrzymała je grupa senioralnego wolontariatu RUTW, Panie: Janiszewska, Janowicz, Żyto, Sajkowska i Bilan.

 

Działacze RUTW to również wolontariusze. Gratulując naszym Paniom Wolontariuszkom osiągnięć, życzymy jednocześnie realizacji zamierzonych celów w 2024 roku, a przede wszystkim tego, aby każde dobre słowo, czuły gest wobec potrzebujących wracały do Was, dając siłę i motywację!

 

 

3. DZIEŃ OTWARTY W DOMU DZIENNEGO POBYTU

 

6 grudnia w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Buszy 5, odbył się „Dzień otwarty” dla Słuchaczy RUTW. Studenci mogli zapoznać się z działalnością tej placówki. Od kilku miesięcy instytucja mieści się w nowej siedzibie – w gruntownie wyremontowanym budynku w centrum Rawicza, wyposażonym w wiele technicznych udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych.

 

Dom Dziennego Pobytu to miejsce, w którym rawiccy Seniorzy mogą spędzać stale czas i korzystać z różnych form aktywizacji oraz opieki. Biorą udział w warsztatach artystycznych, rękodzielniczych i kulinarnych, spotkaniach międzypokoleniowych (program „Między nami pokoleniami”), spotkaniach informacyjnych z przedstawicielami służb bezpieczeństwa. Organizują wspólne obchody świąt, uroczystości.

 

 

4. SPOTKANIE WIGILIJNE DLA SAMOTNYCH SENIORÓW

 

Adwent to tradycyjny okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, ale także czas pamięci o osobach potrzebujących, starszych, chorych i samotnych. 7 grudnia odbyło się gminne spotkanie wigilijne dla samotnych Seniorów, zorganizowane przez Centrum Usług Społecznych – Punkt Wsparcia Seniorów w Rawiczu. Wspólnie spędzony czas, rozmowy, świąteczne przysmaki, upominki przywróciły uśmiechy na twarzach uczestników spotkania.

 

 

5. UDZIAŁ W RAWICKIM JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM

 

Do naszych uniwersyteckich tradycji należy udział Pań z sekcji i klubów artystycznych w corocznym, grudniowym Rawickim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 

W tym roku przedświąteczny kiermasz rękodzieła, ozdób i produktów regionalnych odbył się na rawickim rynku 9 i 10 grudnia. Na stoisku Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku można było kupić unikatowe, wykonane własnoręcznie i „z sercem” upominki: stroiki na świąteczne stoły, lampiony, biżuterię, obrazy malowane na deskach, wyroby szydełkowe, ozdoby ze sznurka, papieru, wikliny, szkła. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „debiutująca” makrama.

 

 

6. SPOTKANIE Z KULTURĄ LUDOWĄ HAZÓW

 

Na zaproszenie Muzeum Ziemi Rawickiej grupa Słuchaczy RUTW, w szczególności z sekcji historii i tradycji regionu, wzięła udział w spotkaniu z etnografami – badaczami kultury ludowej mikroregionu Hazów. Spotkanie odbyło się w rawickim ratuszu 14 grudnia.

 

W programie były zawarte m.in. wystąpienia prelegentów na temat dawnych hazackich strojów odświętnych, muzyki granej przez kapele dudziarzy (z możliwością posłuchania „na żywo” brzmienia dud wielkopolskich), hazackich źródeł historycznych. Uczestnicy obejrzeli film dokumentalny o tradycji „pochodu smolarzy”.

 

Oprócz prelekcji odbyła się promocja nowego wydawnictwa regionalnego – książki pt. „Chazy / Hazy – żywa tradycja w Wielkopolsce”, wydanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Egzemplarze książki można było wygrać w konkursie wiedzy o Hazach – nagrody trafiły również do rąk Słuchaczek RUTW.

 

 

7. WYKŁAD PLENARNY

 

Kolejny, już ostatni w tym roku kalendarzowym, wykład plenarny odbył się w czwartek 21 grudnia. Jego temat brzmiał: „Fizjologia wysiłku seniora”. Wykładowcą była Pani mgr Adrianna Nowicka - Czudak, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prelegentka w bardzo przystępny sposób przedstawiła procesy zachodzące w naszym organizmie w czasie wysiłku fizycznego. Naukowych terminów używała w sposób zrozumiały, a opisywane procesy wyjaśniała na przykładach, które każdy z nas w swoim organizmie odczuwa. Do tego, że aktywność ruchowa jest w każdym wieku pożądana, nie musiała nas przekonywać, ani zachęcać.

 

Po wykładzie Pani Prezes przekazała bieżące komunikaty. Zakończyliśmy również akcję zaproponowaną przez Radę Słuchaczy „Seniorzy - Seniorom”. Zgodnie z propozycją Rady najstarsi Słuchacze otrzymali świąteczny prezent.

 

 

8. SPOTKANIE OPŁATKOWE

 

21 grudnia, po wykładzie spotkaliśmy się w Restauracji „Brewicz”, by w świątecznej już atmosferze złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Swoją obecnością zaszczycili nas Starosta Powiatu Rawickiego, Pan Adam Sperzyński, Wiceburmistrz Pan Paweł Szybaj oraz członek honorowy RUTW Pan Profesor Stanisław Legutko. Pani Prezes złożyła wszystkim życzenia, upiększając je wybranym na tę okazję wierszem C. K. Norwida.

 

"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego, łamią chleb biblijny.

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie."

 

 

Po czym wszyscy wzajemnie składali sobie życzenia przełamując się opłatkiem. Przy smacznym poczęstunku toczyły się rozmowy, śpiewaliśmy kolędy. Zaproszeni goście otrzymali świąteczne upominki, które w imieniu RUTW wręczyła Pani Prezes. Nasza koleżanka Monika przygotowała drobne prezenty dla losowo wybranych uczestników. W tak pogodnej atmosferze zakończyliśmy spotkanie i wróciliśmy do swoich domów, do przedświątecznych obowiązków.

 

 

9. MARC CHAGALL W RAWICKIM RATUSZU

 

W Muzeum Ziemi Rawickiej od połowy grudnia można zwiedzać wystawę litografii „Rysunki do Biblii” autorstwa Marca Chagalla, jednego z najsłynniejszych artystów europejskich XX w. Prezentacja tej wyjątkowej wystawy jest związana z jubileuszem muzeum. W gali jubileuszowej połączonej z wernisażem uczestniczyła delegacja z RUTW.

 

W przerwie świątecznej, 28 grudnia (czwartek) w Muzeum Ziemi Rawickiej Słuchacze RUTW uczestniczyli w prelekcji pt. „Wędrowiec między światami”, o życiu i twórczości Marca Chagalla. Wykład połączony był ze zwiedzaniem ekspozycji. Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć w naszym mieście prace tak wybitnego artysty. Zwiedzanie galerii, wspólna interpretacja obrazów i prelekcja były małym kulturalnym przerywnikiem w świętowaniu w domowym zaciszu.

 

Wystawę prac Marca Chagalla w Muzeum Ziemi Rawickiej można będzie oglądać jeszcze w 2024 roku. Ekspozycja będzie czynna do 12 stycznia, w godzinach otwarcia MZR (09.00-16.00), wstęp bezpłatny.

 

 

10. KOLĘDOWANIE W KLUBIE MELOMANA

 

W piątek, dnia 29 grudnia w Multibibliotece spotkali się wielbiciele muzyki z klubu MELOMANA, prowadzonego przez Pana Stanisława Kobusińskiego. Słuchacze mogli poczuć świąteczny nastrój i wspólne zaśpiewać kolędy.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIAŁANIA RUTW W LISTOPADZIE 2023 ROKU


 

1. NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tradycyjnie Słuchacze Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli aktywny udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada delegacja Słuchaczy uczestniczyła w oficjalnej uroczystości wspólnie z władzami Gminy Rawicz, Powiatu Rawickiego, składając kwiaty przy pomniku Żołnierza Polskiego. Liczne grono Seniorów odwiedziło w trakcie święta Muzeum Ziemi Rawickiej, które przygotowało specjalną ofertę okolicznościową. Oprócz zwiedzania stałej ekspozycji i wystawy plenerowej pt. „Przywracamy Serce Niepodległej”, była możliwość obejrzenia wystawy dokumentującej 100-lecie rawickiego sportu. Ponadto kilka osób z grona Słuchaczy RUTW wzięło udział w muzealnych warsztatach rękodzieła artystycznego. Wieczorem w ratuszu odbył się koncert lokalnych chórów oraz Capelli Zamku Rydzyńskiego.


 

2. WYKŁAD PLENARNY Z MUZAMI TEATRU

Listopadowy wykład plenarny odbył się w nieco innej formule, niż nasze dotychczasowe spotkania „akademickie”. Studenci Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z przyjemnością przyjęli zaproszenie Dyrektora Domu Kultury, Pana Dariusza Taraszkiewicza i zaakcentowali swój udział w Rawickim Festiwalu Teatralnym im. Krystyny Sienkiewicz. Wzięli udział w spektaklu pt. „Dali, Demi i Karo”. To sztuka napisana przez Huberta Michalaka, na podstawie życiorysów Dalidy, Denisa Roussosa i Karela Gota. W postaci te wcielili się: Ewa Lerska, Włodzimierz Matuszak i Maciej Radel. Nad przebiegiem całego wydarzenia czuwał Dariusz Taraszkiewicz. Dziękujemy!

Spektakl poprzedziła część organizacyjna z najważniejszymi komunikatami dotyczącymi bieżącej działalności RUTW oraz spotkanie z Panią Magdaleną Stefańską, przedstawicielką Centrum Usług Społecznych w Rawiczu, która omówiła ofertę instytucji adresowaną do Seniorów z Gminy Rawicz.

Ponadto w Domu Kultury można było obejrzeć stoisko klubu rękodzieła RUTW ze świątecznymi ozdobami, skosztować pysznej popołudniowej kawy, a w sali piecowej zwiedzić wystawę prac Pani Doroty Piechowitz pt. „Kolory życia”.


 

3. SPOTKANIE ZE STAROSTAMI

Dnia 21 listopada w siedzibie RUTW spotkali się przedstawiciele poszczególnych sekcji z Panią Prezes RUTW i Członkami Zarządu. Zebranych zapoznano z obowiązkami i przedstawiono im plan wydarzeń. Podjęto również inicjatywę ofiarowania upominku świątecznego „SENIOR – SENIOROWI 2023”. W tym celu wśród Słuchaczy RUTW zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy, a za zebraną kwotę dokonamy zakupu drobnych upominków. Zebrani dokonali wyboru władz Samorządu Słuchaczy. Obecny skład Samorządu RUTW jest następujący:

Przewodnicząca: Pani Elżbieta Szulc

Wiceprzewodnicząca: Pani Maria Chuda

Sekretarz: Pani Maria Sajkowska


 

4. ANDRZEJKI

23 listopada 2023 nasi Studenci spotkali się w Restauracji Brewicz z okazji zbliżających się imienin Andrzeja i związanym z tym dniem tradycyjnym świętowaniem. Pięknie nakryte stoły, zapalone świece wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Częstowaliśmy się kawą, herbatą i rozmawialiśmy. Wspólną zabawą integrującą wszystkich uczestników były „kalambury”:

- Przygotowującej i prowadzącej grę Dorocie wyczerpało się wszystkich 46 propozycji, a nam jeszcze było mało. Nie trzeba przy tym dodawać, ile było śmiechu. Pracowały nasze mózgi - i tego, który przedstawiał i tych, którzy odgadywali, ale również nasze mięśnie brzucha. Przepyszny poczęstunek, wyborna kawa i herbata były dopełnieniem udanej imprezy – podsumowują Seniorzy.

Zadowolone twarze uczestników możemy oglądać na zdjęciach – fotorelacja w naszej galerii i na Facebooku.


 

5. WYCZEKIWANE SPOTKANIE KLUBU MELOMANA

24 listopada w sali Multibiblioteki odbyło się spotkanie Słuchaczy RUTW należących do klubu MELOMANA. Prowadzący, Pan Stanisław Kobusiński, pragnąc „ocalić od zapomnienia” (taki był temat spotkania) przedstawił nam życiorysy i dorobek artystyczny piosenkarzy, którzy odeszli. Przypomniał nam między innymi: Reginę Pisarek, Jerzego Połomskiego, Czesława Niemena, Łucję Prus, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchę, Krystynę Sienkiewicz, Kalinę Jędrusik, Korę, Marka Grechutę. Melodia i teksty wykonywanych utworów, choć pamiętają poprzednie stulecie, to ciągle są aktualne.

Kolejne spotkanie zaplanowano w terminie 29 grudnia o godzinie 16.30, w Multibibliotece, temat: „Kolędy”. ZAPRASZAMY


 

DZIAŁANIA RUTW W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU


1.UNIWERSYTET W MULTIBIBLIOTECE

W ramach współpracy Rawickiej Biblioteki Publicznej z organizacjami pozarządowymi jedno z pomieszczeń nowej Multibiblioteki zostało udostępnione do dyspozycji Słuchaczy RUTW. W sali będą organizowane m.in. spotkania członków klubu „rękodzieła”. 4 października w gronie Słuchaczy klubów dokonano uroczystego otwarcia sali. W spotkaniu wzięły udział Pani Adrianna Kaczmarek, Dyrektor RBP oraz Pani Ewa Chorzępa, Prezes RUTW, które wspólnie przecięły wstęgę i tym samym zapoczątkowały działalność edukacyjno-integracyjną Studentów RUTW w rawickiej Multibibliotece.


2.SPOTKANIA INAUGURACYJNE

Delegacje Słuchaczy RUTW wzięły udział w uroczystych spotkaniach inauguracyjnych, zorganizowanych przez zaprzyjaźnione stowarzyszenia uniwersyteckie. 5 października br. odbyła się inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Lesznie. Natomiast 21 października kolejny rok działalności rozpoczął Uniwersytet Drugiego Wieku w Miejskiej Górce.


3.KLUB JĘZYKA FRANCUSKIEGO

18 października br. odbyło się pierwsze, organizacyjne spotkanie klubu „języka francuskiego” RUTW. Prowadzącą zajęcia jest Pani Ewelina Paluszkiewicz. Uczestniczki – na początek grono kilku Pań – spotykają się co dwa tygodnie w Multibibliotece.

Mamy nadzieję, że grono osób chętnych do nauki języka i poznawania kultury Francji jeszcze powiększy się. Informacje na temat spotkań są umieszczone w planie zajęć sekcji i klubów RUTW. Zapraszamy!


4.SPOTKANIE NA „ZIELONYM FORCIE”

Dnia 28 października odbyło się jesienne, plenerowe spotkanie integracyjne Słuchaczy naszego stowarzyszenia. Ognisko, ciepło paleniska i miła atmosfera dały uczestnikom chwilę relaksu, odprężenia, rozluźnienia. Każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, czy taneczne. Nie zabrakło kawy, herbaty, pieczonej kiełbaski i innych smakołyków.


5.KLUB TURYSTYKI NA TROPIE „ZŁOTEGO POCIĄGU”

Kolejną jesienną propozycją klubu turystyki RUTW był wspólny wyjazd do Wałbrzycha – miasta kopalń, porcelany i ukrytych skarbów. Kilka lat temu Wałbrzych zasłynął dzięki medialnej akcji poszukiwania domniemanego pociągu ze złotem i dziełami sztuki, zasypanego w sztolniach przez nazistów pod koniec II wojny światowej. Nasza grupa na trop „złotego pociągu” nie wpadła...

Wycieczkę 28 października rozpoczęła wizyta w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Kompleks obiektów nieczynnej kopalni „Julia” to obecnie ciekawe muzeum przemysłu, po którym oprowadzają dawni górnicy, znający doskonale zakład i branżowe tradycje. Zwiedzanie obejmuje spacer podziemnymi tunelami prowadzącymi do wyrobisk, ekspozycję dokumentującą dzieje przemysłu wydobywczego, a także wejście na wieżę widokową, skąd można podziwiać panoramę Wałbrzycha i Sudetów. Oprócz „Starej Kopalni” na trasie wałbrzyskiego spaceru znalazło się Muzeum Porcelany oraz dwa zabytkowe kościoły – katolicki i ewangelicki, które zaprojektowali Alexis Langer oraz Carl G. Langhans – architekci naszych rawickich świątyń.

W bieżącym roku kalendarzowym klub turystyki planuje organizację wyjazdu w grudniu na Jarmark Bożonarodzeniowy do Krakowa. Osoby zainteresowane prosimy o śledzenie komunikatów.

GALERIA ZDJĘĆ