Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

DZIAŁANIA RUTW W GRUDNIU 2023 r.


 

1. KLUB TURYSTYKI W KRAKOWIE

 

W poszukiwaniu krajoznawczych przygód, świątecznej atmosfery oraz wyjątkowych prezentów klub turystyki RUTW wyruszył tym razem do Krakowa. Wyjazd został zorganizowany 5 grudnia br., głównym celem był udział w krakowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 

Oprócz wspólnego spaceru wśród kolorowych, pachnących piernikami kramów, każdy z uczestników wyjazdu mógł indywidualnie ułożyć plan pobytu, zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Część grupy zwiedziła „Rynek Podziemny” – wyjątkową ekspozycję Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, udostępnioną dla turystów jako rezerwat archeologiczny pod powierzchnią Rynku Głównego. Kilka osób wybrało popołudniowy spacer na Wawel, zwiedzanie katedry i przechadzkę po zaśnieżonych bulwarach nad Wisłą. „Miasto królów” ugościło nas mrozem i śniegiem.

 

Informujemy, że klub turystyki planuje kolejny wyjazd do Krakowa w czerwcu 2024 r. Motywem wycieczki będą krakowskie judaika oraz udział w słynnym Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu. Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt z koordynatorami klubu.

 

 

2. GMINNY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

5 grudnia odbył się Gminny Dzień Wolontariusza zorganizowany przez Centrum Usług Społecznych w Rawiczu. W tym samym terminie obchodzony jest co roku Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Spotkanie stanowiło okazję do złożenia życzeń i podziękowań dla wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas i energię, angażując się w rozmaite akcje społeczne oraz przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności. Nie zabrakło upominków i dyplomów. Otrzymała je grupa senioralnego wolontariatu RUTW, Panie: Janiszewska, Janowicz, Żyto, Sajkowska i Bilan.

 

Działacze RUTW to również wolontariusze. Gratulując naszym Paniom Wolontariuszkom osiągnięć, życzymy jednocześnie realizacji zamierzonych celów w 2024 roku, a przede wszystkim tego, aby każde dobre słowo, czuły gest wobec potrzebujących wracały do Was, dając siłę i motywację!

 

 

3. DZIEŃ OTWARTY W DOMU DZIENNEGO POBYTU

 

6 grudnia w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Buszy 5, odbył się „Dzień otwarty” dla Słuchaczy RUTW. Studenci mogli zapoznać się z działalnością tej placówki. Od kilku miesięcy instytucja mieści się w nowej siedzibie – w gruntownie wyremontowanym budynku w centrum Rawicza, wyposażonym w wiele technicznych udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych.

 

Dom Dziennego Pobytu to miejsce, w którym rawiccy Seniorzy mogą spędzać stale czas i korzystać z różnych form aktywizacji oraz opieki. Biorą udział w warsztatach artystycznych, rękodzielniczych i kulinarnych, spotkaniach międzypokoleniowych (program „Między nami pokoleniami”), spotkaniach informacyjnych z przedstawicielami służb bezpieczeństwa. Organizują wspólne obchody świąt, uroczystości.

 

 

4. SPOTKANIE WIGILIJNE DLA SAMOTNYCH SENIORÓW

 

Adwent to tradycyjny okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, ale także czas pamięci o osobach potrzebujących, starszych, chorych i samotnych. 7 grudnia odbyło się gminne spotkanie wigilijne dla samotnych Seniorów, zorganizowane przez Centrum Usług Społecznych – Punkt Wsparcia Seniorów w Rawiczu. Wspólnie spędzony czas, rozmowy, świąteczne przysmaki, upominki przywróciły uśmiechy na twarzach uczestników spotkania.

 

 

5. UDZIAŁ W RAWICKIM JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM

 

Do naszych uniwersyteckich tradycji należy udział Pań z sekcji i klubów artystycznych w corocznym, grudniowym Rawickim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 

W tym roku przedświąteczny kiermasz rękodzieła, ozdób i produktów regionalnych odbył się na rawickim rynku 9 i 10 grudnia. Na stoisku Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku można było kupić unikatowe, wykonane własnoręcznie i „z sercem” upominki: stroiki na świąteczne stoły, lampiony, biżuterię, obrazy malowane na deskach, wyroby szydełkowe, ozdoby ze sznurka, papieru, wikliny, szkła. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „debiutująca” makrama.

 

 

6. SPOTKANIE Z KULTURĄ LUDOWĄ HAZÓW

 

Na zaproszenie Muzeum Ziemi Rawickiej grupa Słuchaczy RUTW, w szczególności z sekcji historii i tradycji regionu, wzięła udział w spotkaniu z etnografami – badaczami kultury ludowej mikroregionu Hazów. Spotkanie odbyło się w rawickim ratuszu 14 grudnia.

 

W programie były zawarte m.in. wystąpienia prelegentów na temat dawnych hazackich strojów odświętnych, muzyki granej przez kapele dudziarzy (z możliwością posłuchania „na żywo” brzmienia dud wielkopolskich), hazackich źródeł historycznych. Uczestnicy obejrzeli film dokumentalny o tradycji „pochodu smolarzy”.

 

Oprócz prelekcji odbyła się promocja nowego wydawnictwa regionalnego – książki pt. „Chazy / Hazy – żywa tradycja w Wielkopolsce”, wydanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Egzemplarze książki można było wygrać w konkursie wiedzy o Hazach – nagrody trafiły również do rąk Słuchaczek RUTW.

 

 

7. WYKŁAD PLENARNY

 

Kolejny, już ostatni w tym roku kalendarzowym, wykład plenarny odbył się w czwartek 21 grudnia. Jego temat brzmiał: „Fizjologia wysiłku seniora”. Wykładowcą była Pani mgr Adrianna Nowicka - Czudak, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prelegentka w bardzo przystępny sposób przedstawiła procesy zachodzące w naszym organizmie w czasie wysiłku fizycznego. Naukowych terminów używała w sposób zrozumiały, a opisywane procesy wyjaśniała na przykładach, które każdy z nas w swoim organizmie odczuwa. Do tego, że aktywność ruchowa jest w każdym wieku pożądana, nie musiała nas przekonywać, ani zachęcać.

 

Po wykładzie Pani Prezes przekazała bieżące komunikaty. Zakończyliśmy również akcję zaproponowaną przez Radę Słuchaczy „Seniorzy - Seniorom”. Zgodnie z propozycją Rady najstarsi Słuchacze otrzymali świąteczny prezent.

 

 

8. SPOTKANIE OPŁATKOWE

 

21 grudnia, po wykładzie spotkaliśmy się w Restauracji „Brewicz”, by w świątecznej już atmosferze złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Swoją obecnością zaszczycili nas Starosta Powiatu Rawickiego, Pan Adam Sperzyński, Wiceburmistrz Pan Paweł Szybaj oraz członek honorowy RUTW Pan Profesor Stanisław Legutko. Pani Prezes złożyła wszystkim życzenia, upiększając je wybranym na tę okazję wierszem C. K. Norwida.

 

"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego, łamią chleb biblijny.

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie."

 

 

Po czym wszyscy wzajemnie składali sobie życzenia przełamując się opłatkiem. Przy smacznym poczęstunku toczyły się rozmowy, śpiewaliśmy kolędy. Zaproszeni goście otrzymali świąteczne upominki, które w imieniu RUTW wręczyła Pani Prezes. Nasza koleżanka Monika przygotowała drobne prezenty dla losowo wybranych uczestników. W tak pogodnej atmosferze zakończyliśmy spotkanie i wróciliśmy do swoich domów, do przedświątecznych obowiązków.

 

 

9. MARC CHAGALL W RAWICKIM RATUSZU

 

W Muzeum Ziemi Rawickiej od połowy grudnia można zwiedzać wystawę litografii „Rysunki do Biblii” autorstwa Marca Chagalla, jednego z najsłynniejszych artystów europejskich XX w. Prezentacja tej wyjątkowej wystawy jest związana z jubileuszem muzeum. W gali jubileuszowej połączonej z wernisażem uczestniczyła delegacja z RUTW.

 

W przerwie świątecznej, 28 grudnia (czwartek) w Muzeum Ziemi Rawickiej Słuchacze RUTW uczestniczyli w prelekcji pt. „Wędrowiec między światami”, o życiu i twórczości Marca Chagalla. Wykład połączony był ze zwiedzaniem ekspozycji. Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć w naszym mieście prace tak wybitnego artysty. Zwiedzanie galerii, wspólna interpretacja obrazów i prelekcja były małym kulturalnym przerywnikiem w świętowaniu w domowym zaciszu.

 

Wystawę prac Marca Chagalla w Muzeum Ziemi Rawickiej można będzie oglądać jeszcze w 2024 roku. Ekspozycja będzie czynna do 12 stycznia, w godzinach otwarcia MZR (09.00-16.00), wstęp bezpłatny.

 

 

10. KOLĘDOWANIE W KLUBIE MELOMANA

 

W piątek, dnia 29 grudnia w Multibibliotece spotkali się wielbiciele muzyki z klubu MELOMANA, prowadzonego przez Pana Stanisława Kobusińskiego. Słuchacze mogli poczuć świąteczny nastrój i wspólne zaśpiewać kolędy.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework