ODWOŁUJEMY WYJAZD do Murowanej Gośliny w dniu 27 czerwca 2020 r. i wrześniową wycieczkę do Trójmiasta.


Zwrot poniesionych kosztów za wyjazdy:

- 17 kwiecień 2020  - Wrocław odbędzie się 2 czerwca 2020 r. od godz. 10.00 – 13.00

- 03-06 wrzesień 2020 - Trójmiasto odbędzie się 4 czerwca 2020 r. od godz. 10.00 – 13.00

Pozostałe wyjazdy:

- 12 marzec 2020 - Wrocław '' Jezioro Łabędzie ''

- 27 czerwiec 2020 - Murowana Goślina zostaną rozliczone w późniejszym terminie po uzyskaniu zwrotu od organizatora.


Bądźmy cierpliwi i zdrowi. Jeszcze wspólnie wyjedziemy!!!


 

MOŻESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W KWALIFIKACYJNYM KURSIE ZAWODOWYM: OPIEKUN MEDYCZNY


Wiele osób chciałoby oddać swój czas i energię potrzebującym. Słyszymy o inicjatywach studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Gnieźnie, Poznaniu. Niektórzy z nas już udzielają się jako wolontariusze. Chcielibyśmy pomagać naszym bliskim, znajomym, starszym sąsiadom, jednak mamy obawy, że brak umiejętności i doświadczenia w zakresie podstawowej opieki medycznej może przysporzyć więcej zła niż pożytku.

Dlatego proponujemy chętnym zainteresowanie się ofertą WSCKZiU w Rawiczu. Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu organizuje BEZPŁATNY KWALIFIKACYJNY KURS ZAWODOWY: OPIEKUNA MEDYCZNEGO. 

Termin:

- kurs rozpoczyna się z końcem września a trwa do kwietnia

- zajęcia odbywają się w dwa weekendy w miesiącu

- konieczna 50% obecność

Zdobyta wiedza w zakresie:

psychologii

- zdrowia

- technik przemieszczania się

- nauki pomiaru parametrów życiowych

- obejścia wokół pacjenta, pielęgnacji (zmiana prześcieradła, mycie głowy, itd.)

- praktycznej znajomości języka niemieckiego i innych.

Zajęcia możesz zakończyć egzaminem, ale nie musisz.


ZGŁOŚ SIĘ. Zadzwoń pod numer RUTW (tel. 782 073 954) i wyraź chęć udziału. Musisz złożyć zgłoszenie. ZAPRASZAMY


 

POSZUKUJEMY KULINARNYCH INSPIRACJI


Wszystkich Seniorów zapraszamy do zaangażowania się w nowy projekt Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – stwórzmy wspólnie „wirtualną” KSIĄŻKĘ KUCHARSKĄ RUTW.

Zapewne wiele osób z naszego grona pasjonuje się gotowaniem, pieczeniem lub po prostu od czasu do czasu poszukuje kulinarnych inspiracji. Nasza inicjatywa polega na zgromadzeniu i publikacji na stronie internetowej RUTW (www.rutw.eu) sprawdzonych, domowych przepisów autorstwa Członków Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Stworzenie bazy przepisów umożliwi nam wymianę kulinarnych doświadczeń, prezentację pasji, ocalenie od zapomnienia receptur, które przekazały nasze babcie i mamy, przypomnienie smaków dzieciństwa, poznanie naszych ulubionych smakołyków. Pamiętajmy także o ziołach, produktach regionalnych, o zasadach zdrowego odżywiania.


Przepisy można przysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Do przepisów można dołączyć również zdjęcia potraw. W wiadomościach e-mail prosimy o dopisanie zgody na publikację treści przepisu na stronie internetowej RUTW. Z udostępnionych przepisów będą mogły korzystać wszystkie zainteresowane osoby.


 

ZOSTAŃMY W DOMU – W DOMU TEŻ MOŻNA ĆWICZYĆ


Sekcja rekreacji ruchowej w domu.

Na stronie: https://www.fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior - zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń 

przygotowanych przez specjalistów, które seniorzy mogą wykonywać w domu.


ZACHĘCAMY


 

KULTURA PRZYJDZIE DO NAS


Ze względów bezpieczeństwa musimy teraz pozostawać w domach, ale nie rezygnujmy z aktywności edukacyjnej i kulturalnej. Wszystkich Seniorów posiadających dostęp do Internetu zachęcamy do zdalnego korzystania z propozycji, które przygotowują dla nas instytucje kultury. Na stronach internetowych, w mediach społecznościowych z pewnością każdy znajdzie interesującą lekturę, film, koncert, spektakl, wywiad z artystą lub wykład.

Poniżej kilka propozycji:

https://ninateka.pl/ pokazy spektakli teatralnych, koncertów, bajek, słuchowisk, programów dokumentalnych. Strona internetowa stanowi bezpłatną bazę ponad 7000 filmów oraz audycji o kulturze.


https://vod.tvp.pl/ na tej stronie internetowej można obejrzeć kilkaset spektakli teatralnych, w tym sztuki Teatru Telewizji.


Wiele przedstawień do obejrzenia można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych polskich teatrów.


https://www.historiaposzukaj.pl/ to strona internetowa, która zapewne zainteresuje miłośników regionalnych ciekawostek, historii, tradycji, historii sztuki. Można tu przeczytać wiele interesujących artykułów na temat wielkopolskiego dziedzictwa kulturowego.


https://www.gov.pl/web/kultura/zostan-w-domu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie/ propozycje instytucji kultury prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdziemy tu wykaz stron internetowych, portali w mediach społecznościowych oraz kanałów filmowych, na których można obejrzeć filmy i dzieła sztuki, posłuchać koncertów, przeczytać utwory literackie, „wirtualnie” zwiedzić wystawy muzealne.


https://www.youtube.com/channel/UCHmv-sxMPSuBWp335nR4rEg?fbclid=IwAR0ssCaYJR7iVjdOlIhiAj_KiyF_g8g0mBMj863yI9AscciGX8t1KhkZH6Y cykl filmów Domu Kultury w Rawiczu, pod wspólnym tytułem „Zastrzyk kultury”, dostępny na kanale YOUTUBE instytucji.


www.facebook.com/muzeum.rawicz/ na profilu Muzeum Ziemi Rawickiej znajdą Państwo prezentacje ciekawych eksponatów, rawickich fotografii, archiwaliów. Zostaną tu także zaprezentowane wystawy edukacyjne i historyczne, opracowane przez muzeum.


Wkrótce na kanale YOUTUBE muzeum zostanie zaprezentowany film promocyjny, w którym wystąpiły m.in. Słuchaczki Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.