Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

AKTYWNOŚĆ RUTW W MAJU I CZERWCU


1. OTWARCIE MULTIBIBLIOTEKI

1 maja br. wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby Rawickiej Biblioteki Publicznej – Multibiblioteki. W obiekcie, który został wyremontowany i zrewitalizowany na potrzeby instytucji kultury, znalazły się m.in. nowoczesne czytelnie i wypożyczalnie książek dla dzieci oraz dorosłych, pracownia regionalna, strefa muzyki, gier i animacji, ponadto sala konferencyjna, a także pomieszczenia do dyspozycji stowarzyszeń, z których również będziemy w przyszłości korzystać. Obiekt został wyposażony w windę i inne udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami. Na zielonym dziedzińcu będą organizowane koncerty, spotkania integracyjne i spektakle.

W Multibibliotece został również zorganizowany specjalny „dzień otwarty dla Seniorów RUTW” (4 maja). Nasi Słuchacze mogli wówczas obejrzeć cały gmach, zapoznać się ze zbiorami i ofertą kulturalną instytucji. Przynieśli także kwiaty doniczkowe, którymi udekorowano wnętrza obiektu.

Galeria zdjęć


2. ROWEROWA MAJÓWKA

Tegoroczny pierwszy, słoneczny majowy weekend spędziliśmy bardzo aktywnie, biorąc udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i rekreacyjnych. Klub rowerowy oraz sekcja historii regionu zorganizowały rajd rowerowy „szlakiem hazackich tradycji”. Kilkanaście rowerzystek wyruszyło 3 maja z rawickiego rynku na trasę: Rawicz – Szymanowo – Sikorzyn – Stwolno – Zielona Wieś – Wydawy – Rawicz. Przejechaliśmy w sumie ok. 22 kilometry z przystankami w punktach związanych z hazacką historią i folklorem, m.in. przy kapliczkach pasyjnych, nad Orlą w Wydawach, przy kościele św. Floriana i „kopcu powstańczym” w Zielonej Wsi.


3. WARSZTATY RODZINNE

10 i 11 maja Słuchacze RUTW wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Pokolenia. Instytucja ta prowadzi badania naukowe, analizy statystyczne w dziedzinie demografii, relacji międzypokoleniowych, komunikacji społecznej, dzietności, roli kobiet w społeczeństwie. Na spotkaniu z Seniorami specjaliści Instytutu omawiali m.in. 6 obszarów funkcjonowania rodzin. Podkreślili, że relacje, zwłaszcza z najbliższymi, są dla nas jedną z najważniejszych wartości w życiu – ważniejszą niż materialne bogactwo i dobrobyt, wykształcenie, czy praca zawodowa.


4. SENTYMENTALNA NOC MUZEÓW 2023

Liczna grupa Seniorów wzięła udział w tegorocznej Nocy Muzeów – wydarzeniu o zasięgu ogólnopolskim, którego celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego i polskich zbiorów muzealnych, również tych dokumentujących lokalną historię. Muzeum Ziemi Rawickiej przygotowało na ten wyjątkowy wieczór, 13 maja, specjalny program kulturalny. Odbył się wernisaż wystawy linorytów Pana Antoniego Suchaneckiego, połączony z promocją nowego wydawnictwa – albumu autorskich linorytów. Zwiedzający „przenieśli się w czasie”, oglądając wystawy sprzętu elektronicznego i zabytkowych pojazdów z epoki PRL oraz słuchając koncertu przedwojennych przebojów w wykonaniu kontrabasisty Tomasza Grdenia.

Muzeum Ziemi Rawickiej składa serdeczne podziękowania Pani Dorocie Mosiek z Zarządu Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która zaangażowała się w organizację Nocy Muzeów jako wolontariusz.


5. SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE

Rawicka Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Ziemi Rawickiej zorganizowały wspólnie spotkanie autorskie z profesorem Andrzejem Mencwelem, autorem książki biograficznej „Powieść z życia. Strona ojca”. Rodzice pisarza przed II wojną światową mieszkali i pracowali w Rawiczu, w naszym mieście wychowywały się jego starsze siostry. W nowej powieści autobiograficznej wybitnego polskiego badacza literatury, krytyka i eseisty znalazło się wiele wątków związanych z naszym miastem. W spotkaniu wzięła udział grupa Seniorów z RUTW.


6. OGÓLNE ZGROMADZENIE I WYBÓR NOWEGO ZARZĄDU

Dnia 18 maja br. odbyło się Ogólne Zgromadzenie i Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków RUTW w Rawiczu, na którym przedstawiono zrealizowane zadania Stowarzyszenia w roku 2022 i w okresie całej IV kadencji Zarządu w latach 2019-2022. Zatwierdzono sprawozdania merytoryczne i finansowe, sprawozdania z działalności kontrolnych Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Przyjęto plan działania i preliminarz na rok 2023. W programie spotkania znalazły się również wybory nowych władz Stowarzyszenia. Przyjęto i zatwierdzono także wniosek o podwyższenie opłaty członkowskiej od września 2023 roku.

Z aktywnej pracy we władzach Uniwersytetu zrezygnowały: Pani Mirosława Potkowska (Wiceprezes Zarządu) oraz Pani Krystyna Szymkowiak (Sekretarz Komisji Rewizyjnej). Członkowie RUTW dziękują Paniom za pracę i działania na rzecz Stowarzyszenia.

Spotkanie całej społeczności Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku stanowiło okazję nie tylko do podsumowań, ale również podziękowań i wystąpień przedstawicieli samorządu, którzy wspierają naszą działalność. Wyrazy uznania za działalność Uniwersytetu i sprawny przebieg zgromadzenia przekazał Pan dr Romuald Krzyżosiak, Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin, gdzie swoją siedzibę ma oddział zamiejscowy RUTW. Dziękujemy za miłe słowa!


7. DZIAŁANIA SEKCJI I KLUBÓW

Spotkanie z piosenką

17 maja br. odbyło się ostanie w tym roku akademickim spotkanie Klubu Piosenki. Koordynatorzy działań klubu podkreślają, że cieszy ich wzrost liczby miłośników śpiewania. „W drugim semestrze spotkania odbywały się w pierwsze środy miesiąca w południe. Dogodna pora do śpiewania, bo jesteśmy po porannej kawie a przed popołudniowo-wieczornym zmęczeniem. Ta południowa godzina nie kolidowała również z terminami innych zajęć. Piosenek do śpiewania było dużo, każdy uczestnik mógł mieć swoje życzenia. Co tu kryć, „za naszych czasów” to były melodie. Poznawaliśmy także nowe piosenki. Coraz bogatszy repertuar został zebrany i wydrukowany w suplemencie do naszego Śpiewnika RUTW – podsumowują uczestnicy muzycznych spotkań.


Klub rękodzieła

Systematycznie i tradycyjnie w środy o 10.00 spotykały się członkinie Klubu Rękodzieła. W tym roku akademickim dokończyłyśmy zadanie uporządkowania naszych zasobów materiałowych. Teraz wiadomo, gdzie znajdują się potrzebne przedmioty i narzędzia pracy. Włóczki, nici, guziki, koraliki, papierki, wstążki i wstążeczki umieszczone zostały w opisanych pudłach i elegancko leżą na półkach w pracowni. Nasze sprawne ręce wykorzystywane były przy wszelkich okazjach w celu promocji RUTW. Tworzyłyśmy kartki z życzeniami świątecznymi, upominki dla sponsorów, pamiątki na 15-lecie Stowarzyszenia. Reprezentowałyśmy Uniwersytet na jarmarkach produktów regionalnych i rękodzieła. Wzięłyśmy udział w gminnym konkursie na Palmę Wielkanocną. A robiłyśmy wszystko to z wielką przyjemnością przy filiżance kawy, rozmowach, ze śmiechem.


Sekcja pływacka

Sekcja pływacka RUTW wzięła udział w tegorocznej 11. edycji Rawickiego Festiwalu Sportu. 21 maja w niedzielę od godziny 7.00 do 8.00 miłośnicy wodnej rekreacji spotkali się na rawickiej krytej pływalni. W tym czasie każdy w swoim tempie, w stylu, jaki najbardziej lubi, pokonywał możliwy dla niego dystans. Za udział organizator wręczył każdemu pływakowi okolicznościowy medal i koszulkę.


8. XI Majowa Spartakiada Seniorów.

Dnia 27 maja 2023 r. na terenie kompleksu rekreacyjnego Rodzinnych Ogródków Działkowych "Zielony Fort" odbyła się XI Spartakiada Seniorów. Wydarzenie było jednocześnie integracyjnym zakończeniem roku akademickiego 2022/2023. Organizatorem Spartakiady był Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Rawiczu. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem medialnym „Życia Rawicza”.

Celem tej sportowej imprezy było uaktywnienie seniorów, zachęcenie do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, popularyzacja zdrowego stylu życia, integracja międzypokoleniowa oraz propagowanie idei wolontariatu. A najważniejsze – to wywołanie radości i uśmiechów na twarzach uczestników! Impreza miała charakter otwarty. Mogli wziąć w niej udział mieszkańcy Rawicza i okolic, którzy ukończyli 55 rok życia, a pod opieką seniorów startowali także wnukowie i wnuczki do 10 roku życia.

Należy podkreślić, że jest to już jedenasta tego typu impreza, przygotowana przez Zarząd RUTW, przy wsparciu licznego grona wolontariuszy. Ponownie dopisała słoneczna pogoda i dobre nastroje. Po uroczystym rozpoczęciu spartakiady, przedstawieniu regulaminu i programu, uczestnicy przystąpili do sportowej rywalizacji w duchu fair play. Każdy mógł wziąć udział w 10 konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, rozgrywanych w malowniczej scenerii „Zielonego Fortu”. Poszczególne konkurencje zorganizowali, przeprowadzili i sędziowali wolontariusze – młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu.

Dzięki Słuchaczom Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu pod opieką Pani Marty Mazurek, uczestnicy mogli zbadać ciśnienie, poziom cukru, otrzymać fachowe porady odnośnie walki z cukrzycą. Najmilszym jednak dobrodziejstwem okazał się, wykonywany pod okiem opiekunki Pani Magdaleny Przewoźnik i Słuchaczy WSCKZiU, masaż rąk, obręczy barkowej, karku i innych części ciała.

Spartakiada jest wydarzeniem sportowym, ale nie mogło zabraknąć akcentów kulturalnych i kulinarnych. Atmosfera była tak przyjemna, że piosenka biesiadna sama cisnęła się na usta. A w wykonaniu naszych seniorów zabrzmiała bardzo donośnie. Grupa Słuchaczek zaprezentowała swoje umiejętności w grupowym tańcu „belgijskim”. By uatrakcyjnić spotkanie organizatorzy zaprosili do udziału klub tańca „SPIN” z rawickiego Domu Kultury. Pod kierunkiem prowadzącej - Pani Katarzyny Akaczonek, grupa młodszych i starszych dziewcząt przedstawiła swoje umiejętności taneczne. Dziękujemy.

Tradycyjnie organizatorzy ugościli uczestników spartakiady, zawodników, wolontariuszy, sędziów kawą i domowym ciastem, przygotowanym przez Słuchaczki (pod hasłem „Słodkości od seniorów dla seniorów za jeden uśmiech”). Nie zabrakło również tradycyjnej, pysznej grochówki.

Seniorzy, uczestnicy XI Majowej Spartakiady RUTW, mogli wziąć udział w 10 konkurencjach. Według regulaminu naszej tegorocznej rywalizacji najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach miały wpływ na wyłonienie NAJAKTYWNIEJSZYCH.

NAJAKTYWNIEJSZYMI SENIORKAMI SPARTAKIADY RUTW 2023 ROKU zostały:

Tatiana Kasztelan, Bogumiła Chuda, Leokadia Mikuśkiewicz

NAJAKTYWNIEJSZYMI SENIORAMI SPARTAKIADY RUTW 2023 ROKU zostali:

Kajetan Żyto, Zygmunt Janasik, Andrzej Barczykowski

NAJAKTYWNIEJSZYMI JUNIORAMI SPARTAKIADY RUTW 2023 ROKU zostali:

Miłosz Cekała, Jakub Haraj, Brunon Piaskowski.

Wszyscy wyżej wymienieni za osiągnięte wyniki otrzymali nagrody i dyplomy.

Spotkanie rekreacyjne, pełne sportowej rywalizacji w miłej i przyjaznej atmosferze, gdzie najważniejsza była wspólna zabawa, kontakt z rówieśnikami, ale i integracja z młodszym pokoleniem, sprawiło wiele radości wszystkim uczestnikom.

Organizatorzy XI Majowej Spartakiady Seniorów Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia naszego spotkania, a w szczególności:

- Starostwu Powiatowemu w Rawiczu

- Redakcji "Życia Rawicza"

- Zarządowi Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zielony Fort” w Rawicz

- Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego

- Zakładowi Handlu i Usług „KAMA” w Łaszczynie

- Firmie „PAGMER” Rawicz

- Firmie „Insbud” Rawicz

- Studentom Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu z opiekunkami - Panią Martą Mazurek i Panią Magdaleną Przewoźnik

- Uczniom Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu wraz z opiekunami - Panią Weroniką Waresiak, Panem Kubą Kasprowiczem

- Pani Katarzynie Akaczonek i członkom Klubu Tanecznego „SPIN”, działającego przy Domu Kultury w Rawiczu.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY - ZARZĄD RUTW

RELACJA ZE SPARTAKIADY (na stronie www.rawicz24.pl) czytaj ...

Galeria zdjęć


9. WYCIECZKA SZLAKIEM WIELKOPOLSKICH ZABYTKÓW

Na początku czerwca grupa Słuchaczy RUTW wyruszyła na tradycyjną wycieczkę krajoznawczą po Wielkopolsce, zorganizowaną przez Zarząd oraz sekcję historii i tradycji regionu. Tym razem naszym celem były trzy miejscowości w południowej części region, posiadające bogatą, wielowiekową historię oraz interesujące zabytki: Koźmin Wielkopolski, Dobrzyca i Jarocin. Zwiedzanie Koźmina i Jarocina odbyło się w formie spacerów krajoznawczych z miejscowymi przewodnikami. W Dobrzycy zwiedziliśmy Muzeum Ziemiaństwa, mieszczące się we wnętrzach zabytkowego pałacu.

Galeria zdjęć


10. MIĘDZY DNIEM A NOCĄ, OD BŁĘKITU DO BŁĘKITU – WERNISAŻ

Dnia 2 czerwca br. w Galerii „Sala Piecowa” w Domu Kultury w Rawiczu otwarto wystawę dzieł malarskich Studentów Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ekspozycja jest podsumowaniem pracy w roku akademickim 2022/2023.

Swoje prace zaprezentowali: Maria Nawrocka, Jolanta Bajsarowicz, Halina Murkowska, Maria Maćkowiak, Helena Szczypko, Danuta Sobczak, Anna Nowak, Maria Kwiecień, Irena Nowak, Maria Dzikowska, Aleksandra Kowalska, Zygmunt Janasik, Henryk Krawczyk.

Grupa malarska kierowana przez Pana Tomasza Bzdęgę zaprezentowała prace inspirowane dwoma motywami tematycznymi: „Między dniem a nocą” i „Od błękitu do błękitu”.

Od 15 lat współpracujemy z Panem Tomaszem Bzdęgą. Jest osobą inspirującą grupę amatorów malujących swoje dzieła, a także inicjatorem wystaw, plenerów, udziału słuchaczy w konkursach plastycznych, spotkań integrujących „naszych malarzy”, aktywności na rzecz dzieci i młodzieży.

DZIĘKUJEMY – Członkowie sekcji malarskiej RUTW

Galeria zdjęć


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework